Öt plusz egy érdekesség a karácsonyfákról

Ki állított először karácsonyfát? Ki hozta divatba Magyarországon ezt a szokást? Miből készültek az első fenyődíszek? Összegyűjtöttünk néhány érdekességet a karácsonyfákról.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock (Kiemelt kép)
2024. december 24.

Ki állított először karácsonyfát? Ki hozta divatba Magyarországon ezt a szokást? Miből készültek az első fenyődíszek? Összegyűjtöttünk néhány érdekességet a karácsonyfákról.

1. Vajon kinek jutott először eszébe, hogy karácsonyfát állítson az ünnep tiszteletére? A választ igazából senki sem tudja. Több monda is kering erről, az egyik szerint Luther Márton díszített először karácsonyfát, mégpedig azért, mert amikor egyszer éjszaka hazafelé tartott, elkápráztatta a havas fenyőkön szikrázó csillagfény, és ezt a látványt a családjával is szerette volna megosztani. Más magyarázat szerint a szokás onnan eredeztethető, hogy a németek örökzöld fák alá húzódtak a téli napforduló idején, mert úgy tartották, csak így menekülhetnek meg az ilyenkor elszabaduló gonosz szellemek elől.

2. Itthon legelőször állítólag Brunszvik Teréz grófnő állított karácsonyfát 1824-ben. A szokás sokáig nem terjedt el, mert csak a gazdagabbak engedhették meg maguknak. A 20. század elején vált országos hagyománnyá, vidéken inkább csak 1945 után.

3. Az első fenyődíszek az igencsak tűzveszélyes gyertyák mellett a pattogatott kukorica, az alma, a dió, az aszalt gyümölcs és a mézeskalács voltak.

4. Manapság a magyarok körülbelül 2-2,2 millió karácsonyfát állítanak.

5. Nem köztudott, de az élő fa nem járul hozzá az erdőirtáshoz!

A legálisan forgalmazott fenyőfák esetén biztos lehetsz abban, hogy külön erre a célra létesített telepeken, gyakorlatilag haszonnövényként termesztik a fákat, és utánpótlásuk is folyamatos. Itthon Vas, Somogy, és főleg Zala megye áll az élen fenyőtermesztésben.

5+1. Egy kis „fenyőgyorstalpaló”: A legnépszerűbbek Magyarországon a luc-, a Nordmann- és az ezüstfenyők. Előbbi a klasszikus „karácsonyfa”, és bár ez a legolcsóbb és utánozhatatlan illata van, a tűlevelei extrém szúrósak és hamar potyognak. Az ezüstfenyő jellegzetes színéről ismeretes. Szintén szúrós, viszont nagyon formás tud lenni és egy kis illattal is bír. A Nordmann-fenyő a legdrágább a három közül. Sokan azért kedvelik, mert nem szúrnak és peregnek a tűlevelei, viszont illata sincs. Előnye, hogy általában nagyon formás.


Cikkajánló