Ezúttal arra vállalkozunk, hogy olyan Budapest környéki túrákat mutassunk be a Természetjáró kínálatából, amelyek a „kihagyhatatlan látnivalókat” nem a szokványos irányokból érik el, és kevésbé ismert látnivalókkal is ötvözik.
A Budapest környéki hegységeket a tömegtől tartva sokan elkerülik a tavaszi és őszi kirándulószezonban. A könnyen hozzáférhető, „komfortosított” kirándulóhelyek ugyanis népszerű célpontok, és a kaotikus tömegjelenetek forgatagában valóban nehéz a természetre figyelni. A kilátók némelyikében közelharcot kell folytatni a panorámáért, a szűkebb ösvényeken csak előzési és kitérési manőverek kombinációival érvényesülhetünk, a máskor hangulatos pihenőhelyek pedig gyakorlatilag önkiszolgáló gyorséttermekké lényegülnek.
Szerencsére azonban a Budaörstől Visegrádig és Esztergomig elterülő hegyvidék van olyan méretes és zegzugos, hogy egy kis kreativitással a csúcsidőszakokban is élvezetes túrákat tehetünk.
És a népszerű, valóban érdekes látnivalók mindegyikéről sem kell lemondanunk, hiszen megközelítésükhöz még mindig találhatunk kevéssé közismert, viszonylag mellőzött völgyeket, gerinceket és ösvényeket a főváros „házi hegyeiben”. Ez a válogatás azoknak szeretne ötleteket adni, akik most ismerkednek a Budai-hegységgel, a Pilissel, vagy éppen gyerekkoruk óta kirándulnak a térségben, de átfogó, tartalmas, településeket alig érintő útvonalakon is felfedeznék ezt a sokrétű tájat.
A Budai-hegység csúcspontjai
A Nagy-Szénáson
Érdekes kettőség jellemzi a Nagy-Szénás hegycsoportját: míg a nevezett csúcs az egész főváros peremi térség egyik legnépszerűbb kirándulócélpontja, addig tőle nyugatra éppen a Budai-hegység legjáratlanabb terepe hullámzik. A „fűkupolás” Nagy-Szénás az árkait bélelő fenyveseknek köszönhetően (némi fantáziával) enyhén havasi hangulatot hordoz, a széles háton pedig eloszlik az esetleges tömeg.
Ezért a Gerecsétől a Mátráig húzódó, tágas panorámába akkor is könnyű belefeledkezni, amikor éppen sokan döntenek úgy, hogy felkapaszkodnak a hegység harmadik legmagasabb csúcsára.
Amiről az első kettő is megfigyelhető: felismerhetjük a kilátós Nagy-Kopaszt, de az útvonalunk mentén domborodó, az előzőtől csak centiméterekkel elmaradó Kutya-hegy is látszik nyugat felé. És bár kilátást utóbbi csúcs nem enged, a lejtőinek erdőségét szaggató rétekről menet közben rálátni a Zsámbéki-medencére. A túra ezután kis kitérőt tesz a hegység kevesek által ismert, markáns hangulatú szegletébe: a sajátosan tagolt, keskeny gerincekben és szűk szárazvölgyekben bővelkedő terület panorámás kopárosai emlékezetes kilátópontok. A sziklás lejtők sajátos mikroklímaviszonyai speciális élőhelyi viszonyokat teremtenek, a sérülékeny dolomitsziklagyepeken pedig ritka növényfajok élnek (pl. Szent István-szegfű). A térségben, mivel sokáig lezárt vadászterület volt, sosem történtek turisztikai fejlesztések, és ma is csak egyetlen jelzett turistaút szeli át. Ennek kilátópontjáról fordulunk vissza, hogy leereszkedjünk Nagykovácsiba.
Hossz: 12,6 km
Nehézség: Közepes
Szintemelkedés: 387 m
Szintcsökkenés: 387 m
Kiinduló- és végpont: Nagykovácsi
Kopárok és fenyőerdők Budaörs határában
Talajjavítási céllal ültetett fenyves a Sorrentónál
Egyszerre áldás és átok a Budai-hegység számára a főváros közelsége. A természet megszenvedte az intenzív tájhasználatot, de mivel „szem előtt van”, mára jelentős figyelem irányul a védelmére, ami az erdőkezelésben is megmutatkozik: viszonylag ritkán találkozni kiterjedt tarvágásokkal, és üdítően vegyes, öreg erdőállományokban is túrázhatunk karnyújtásnyira a Normafa forgatagától.
A Budaörsi-kopárokként elhíresült Csíki-hegyek füves hátú bérceit pedig éppen az mentette meg az újraerdősítéstől, hogy sziklagyepük védett növény- és állatfajok garmadájának biztosít (sérülékeny) élőhelyet.
Csodával határos módon túlélt itt például a zavarásra érzékeny haragos sikló legészakibb populációja. Velük nem, kirándulókkal viszont szép számmal találkozunk mindkét említett végpont körül. Az őket összekötő, egyes szakaszain a Spartacus-ösvényt megidéző, szintben harántoló csapáson ugyanakkor általában gyér a forgalom, és az öreg bükkösből sűrű tölgyesen át érkezünk meg a „kopárok” fenyőligetei közé. A Sorrento sziklafogait elhagyva végigmegyünk a gyepes hátú, panorámás hátakon is, mielőtt a rögvonulat utolsó zöld bástyájaként magasodó Rupp-hegy erdőfoltján át visszatérnénk a városba. Az útvonal kiválóan illusztrálja, miért érdemes a Budai-hegységben erdei séták helyett komplexebb, kiadósabb túrákat is tenni: ha a közvetlenül egymás mellett sorakozó, meglepően különböző karakterű „tájtöredékeket” egy egész napos vándorlásra fűzzük fel, változatosabb természetélményben lehet részünk, mint akár a magasabb, kevésbé leigázott hegységeinkben. És bár a közelségét folyamatosan érezni fogjuk, a városba nem muszáj leereszkedni útközben.
Hossz: 13,4 km
Nehézség: közepes
Szintemelkedés: 426 m
Szintcsökkenés: 690 m
Kiindulópont: Normafa
Végpont: Gazdagrét
A pilisi kopárfásítás nyomában
Dolomitélen a fiatal fenyvesben
A Pilis vagy a Budai-hegység térképére tekintve viszonylag jellegtelen, lapos kis hátakat látunk a két hegység között, Pilisvörösvár és Piliscsaba szorításában. A Zajnát-hegyek csoportjától elszólítja a kirándulókat a közeli Pilis-tető és a Nagy-Szénás; a relatíve ingerszegény terep nem kelhet versenyre magasabb és látványosabb szomszédaival, hiába kapott kilátót a Nagy-Kopasz hegy.
Mégis van itt valami, amit máshol nem lelünk a főváros körül: hazai mércével egész nagy fenyves, méghozzá dolomitsziklákkal és éles kiszögellésekkel, valamint izgalmas kis szintösvényekkel.
Először a körpanorámás kilátót keressük fel, majd a „dzsengatornyot” elhagyva elmaradnak a kirándulók, és tölgyesben vándorlunk át a fenyves peremére. Ahol hirtelen megélénkül a terep, és meredek lejtők, hófehér murvatakaró, valamint kopár sziklafelszínek ráznak fel az előző kilométerek egyhangúságából. A Zajnát-hegyek e szeglete a földtörténet évmillióinak ráérős szobrászkodása után mindössze néhány évszázad alatt szenvedett el gyökeres változásokat, amikor letermelték az erdőtakaróját. A talajukat vesztett, szikkadt kopárok visszaerdősítése hozzávetőleg száz éve vette kezdetét, e folyamat közbülső állomásai a feketefenyvesek is. A körülményes munka műszaki megoldásaival, az ösvényeket szegélyező facölöpökkel, hordalékfogó gátakkal többször találkozunk, és érintjük a kevesek által ismert Sas-szikla tekintélyes monolitját, amely hunyorítás nélkül is azonnal magyarázattal szolgál elnevezésére.
Hossz: 9,4 km
Nehézség: könnyű
Szintemelkedés: 361 m
Szintcsökkenés: 387 m
Kiindulópont: Piliscsaba (Klotildliget)
Végpont: Pilisvörösvár (Szabadságliget)
A Pilis sziklakapujában
A Csévi-sziklák egyik kilátópontja
Ahogy az már egy rendes mészkőhegységtől elvárható, a Pilis dúskál az ékes sziklaformákban és karsztjelenségekben. A Pilis-tető és a Fekete-hegy platói közé szorulva, magasra törő szomszédjaihoz képest enyhén lesüllyedve található a hegység egyik legizgalmasabb szeglete, amelynek meredek peremein látványos barlangi csarnokok és kitett sziklaormok strázsálnak, de még víznyelőt, sőt, menedékkunyhót is lelünk a turistautak mentén.
Túránk a Piliscsév fölé emelkedő Basa-hegy gyéren látogatott, unalmasnak mégsem nevezhető terepéről indul, amely erdei hintával felszerelt forrásával, szép panorámáival és átjárható barlangüregével kis méretei ellenére is simán versenyre kel a legfelkapottabb pilisi célpontokkal.
E rövid útvonal komoly szintkülönbséget hidal át, középső szakaszán felemelő hangulatú, természetszerű bükkösben is tekereg, a megtermett famatuzsálemek közül pedig egy drámai sziklakéményre is kitérőt tesz: a Kémény-szikla roppant szirtjéről visszatekinthetünk a hegylábra és a Gerecsére, mielőtt felkeressük a Leány- és a Legény-barlang nyers mészkőfalait. A legizgalmasabb élményt azonban a Csévi-barlang tartogatja: felső bejáratát beépített fémeszközökbe kapaszkodva közelíthetjük meg, majd egy fejlámpa segítségével mászhatunk át a néhány méteres járaton. A rövid táv ellenére még pálosok és eszperantisták nyomaival is találkozunk, de hiába a sok látnivaló, ezen az útvonalon sosincs tömeg.
Hossz: 12,5 km
Nehézség: közepes
Szintemelkedés: 622 m
Szintcsökkenés: 622 m
Kiinduló- és végpont: Piliscsév
Körtúra a Pilis múltja és kilátásai mentén
Boldog Özséb-kilátó
Némileg kilóg válogatásunkból a Pilis-tető tömbjén körbekalauzoló túra, ugyanis ez az a pontja a hegységnek, ahol a kilátó megépítése óta szinte mindennap élénk a forgalom. Azonban a csúcspontra vezető aszfalcsíkot kikerülve nincs tömeg, a Dunántúli-középhegység legmagasabb platójának peremén futó, nyílegyenes utat (talán viszonylag félreeső mivolta miatt) kevesen használják. Ennek egyik oldalán még erdőrezervátum is található, ahol hosszú ideje nem folyik erdőkezelés. De a Pilis-tető hátán terpeszkedő bükkös sem az a tipikus „gótikus templom”, ahogyan a legtöbb felé látjuk ezt a társulást: sűrű, vegyes korú rengeteg borítja a hegyet. Ahova először is fel kell kapaszkodnunk, és ez bizony nem egyszerű feladat: Pilisszentkeresztről indulva először a meredek leszakadás tövében, majd a Pilis tömbjének oldalába mélyülő egyetlen fejlett árokban, a Vaskapu-völgyön kaptatunk fel.
A köves, vadregényes mélyedést girbegurba fák részeg erdője tarkítja, és eldugott barlangok tekintenek rá.
Fönt csak röviden követjük az aszfaltot, majd az emlegetett peremi úton vesszük célba a csúcspontot – egy tisztásról még ki is látunk a Budai-hegység felé. A Pilis-tető hajdani bázisának romjai között magasodó kilátóból Budapest közvetlen környezetének legteljesebb panorámáját csodálhatjuk meg, de a java csak ezután jön! Lefelé a térség talán legizgalmasabb kialakítású turistaútján, a Grófi út panorámaszerpentinjén ereszkedünk. Bár ez egyre népszerűbb, továbbra sem kell rajta tömegtől tartani, pedig majd minden kanyarja új perspektívát kínál. Azért erre a túrára érdemes hétköznap vállalkozni.
Hossz: 13,2 km
Nehézség: közepes
Szintemelkedés: 425 m
Szintcsökkenés: 425 m
Kiinduló- és végpont: Pilisszentkereszt
A cikk a Turista Magazin 2023. áprilisi számában jelent meg.