A Pannonhalmi Főapátság gyógynövénykertjében május 30-án nyílik meg az ország első illatmúzeuma, ahol nemcsak betekinthetünk az illóolajok készítésébe, de évezredes illatokat is szagolgathatunk.
„Az Illatmúzeum betekintést enged az ezeréves szerzetesi gyógynövénykultúrába, a gyógyászat és az illatszeripar alapanyagát adó illóolajok előállításába, a termékek gyártásába” – tudta meg a turizmus.com a Pannonhalmi Főapátságtól.
A múzeum bejárását a látogatók mindennek az alapjánál, a gyógynövénykertben kezdik, majd az illatokkal való ismerkedést a lepárlóban folytatják, ahol vízgőz-desztillációval nyerik ki az illóolajokat. A látogatók az előállítás folyamatáról nemcsak hallhatnak, de meg is nézhetik a lépéseket a látványmanufaktúrában, egészen a termékek gyártásáig, és csomagolásáig.
Pannonhalma legrégibb és legnagyobb mennyiségben termesztett növényéből, a levendulából évente átlagosan 110-130 liter illóolajat készítenek.
A múzeumban az illóolajok és a parfümipar történelmével is megismerkedhetünk majd, sőt évezredes illatokat is szagolgathatunk. Például tömjént, amelyet már az ókori egyiptomiak is füstölőszerként használtak, pacsulit, amely a viktoriánus kor meghatározó illata volt, de a mirhába, a pézsmába és az ámbrába is beleszippanthatunk.