Kevesen tudják, hogy a Przsevalszkij-lovak mellett a Hortobágyon, Pentezugban mára már az őstulkok is szép számmal képviseltetik magukat. Ráadásul idén mintegy 60 borjúval gyarapodott az állomány, ami azt is jelenti, hogy világviszonylatban is jelentős tenyészetnek számítanak.
2021-ben közel 60 őrtulokborjú született a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság pentezugi rezervátumában, adta hírül a nemzetipark-igazgatóság a Facebook-oldalán. Ezzel nem csupán az őstulkok száma gyarapszik a Hortobágyon, de a borjak jelentősen hozzájárulnak a már több mint 20 éves tenyésztési és szelekciós program sikeréhez.
Az intézmény 1997-ben határozta el, hogy egy minimális emberi beavatkozást igénylő, fenntartható füves pusztát hoz létre magterületén, a 2470 hektáros Pentezugban. A füves puszta fenntartásához két állatfajtát választottak: a Przsevalszkij-lovat és a rekonstruált őstulkot. Az első marhák 1999-ben érkeztek, ezek főként Heck-marhák, illetve Heck-marha és magyar szürke hibridek voltak. Mindezek az egyedek, mind utódaik sok tulajdonságban eltértek az őstuloktól. Ezért új fajták kerültek be a tenyésztésbe, mint amilyen a watussi, sayaguesa és a chianina.
A vadon élő őstulok az összes ma élő szarvasmarha őse. Az eredeti faj a 17. században pusztult ki a természetben. Rekonstruálására több próbálkozás történt. Az elmélet az volt, hogy az őstulokhoz hasonló bélyegeket hordozó házi szarvasmarhák keresztezésével létrejöhet egy olyan fajta, ami hasonlít magára az őstulokra. Ilyen kísérletet tettek az 1920-as években a Heck testvérek. A második kísérlet zajlik az ún. Tauros program keretében. A harmadik a német ‘Verein zur Förderung der Auerochsenzucht’ (őstuloktenyésztők egyesülete), amely saját, nemzetközi törzskönyvet vezet. Ennek a tenyészprogramnak az egyik legnagyobb állománya található a Hortobágyi Nemzeti Park Pentezugi Vadlórezervátumában. Ezen kívül számos európai természetvédelmi terület kezelésére is Heck-marhákat, ill. rekonstruált őstulkot használnak.
A pentezugi rezervátum nem látogatható, de hasonló látványban lehet része azoknak, akik a Hortobágyi Vadaspark extra szafari programján vesznek részt. Illetve itt egy friss videó, ahol megnézhetjük, hogyan hűsölnek az őstuloktehenek és borjaik a rezervátum sekély vízállású területein: