Pirosban és lilában pompáznak a Csanádi puszták

Pipacs és szarkaláb mezők lepték el a pusztát. Több tényező is szerepet játszik a most látható színpompa kialakulásában.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock (kiemelt kép
illusztráció)
Forrás:
Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága
2024. június 4.

Pipacs és szarkaláb mezők lepték el a pusztát. Több tényező is szerepet játszik a most látható színpompa kialakulásában.

A Körös-Maros Nemzeti Park egész területén, így a Csanádi pusztákon is több olyan tevékenységet folytatnak a nemzeti park szakemberei, melyek célja az ősgyepekbe beékelődő, illetve azok peremén elhelyezkedő szántók visszagyepesítése – olvasható a nemzeti park oldalán.

Ezeken a területeken nem csupán felhagytak a szántóműveléssel, hanem fűmagszórással és védett növények palántás és mag formájú telepítését végezték el. Az így létrehozni kívánt növénytársulások csak lassan stabilizálódnak, mert fokozottabban ki vannak téve a környezeti hatásoknak.

A parlagterületeken idén tavasszal a korábbiakhoz képest jóval nagyobb tömegben virágzik a pipacs. Ez feltételezhetően a szárazabb időjárás, illetve a mezei pockok tavalyi erős gradációjának a hatása. A rengeteg pocok ugyanis sok helyen annyira kirágta a növényzetet, hogy gyakorlatilag szabad földfelületek keletkeztek.

Ezeken a területeken pionír növényfajként megjelent a pipacs, valamint a vele sokszor egy területen virágzó keleti szarkaláb.

Valószínűleg korábban is magként lapultak a földben a pipacs és a szarkaláb, de csak most jutottak csírázási lehetőséghez.

Cikkajánló