A kertekben is kedvelt őszirózsák természetben fellelhető fajai közül az alföldi pusztákon ősszel a réti és a sziki őszirózsa festi lilára a tájat. Nagyon hasonlónak tűnnek, ezért most megnézzük, hogyan lehet megkülönböztetni őket.
A pusztákat ősszel díszítő számos virág közül az őszirózsák sokszor kisebb-nagyobb csoportokban, valahol nagy mezőkben virágoznak.
Az október közepén tartott Kéktúrázás Napján futottunk bele egy szép lillás mezőbe Biharugra mellett, mint kiderült, a réti őszirózsa gyönyörű példányait csodálhattuk meg.
Réti őszirózsák virítanak Biharugra mellett
Elsőként azt gondoltuk, hogy a nevében oly különlegesnek tűnő sziki őszirózsával van dolgunk, mert olyat már láttunk, de a csoportot vezető Boldog Gusztáv László, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrkerület-vezetője kiokosított minket, hogy egyrészt rétivel van dolgunk, másrészt ez még különlegesebb is, hiszen a két faj közül a réti őszirózsa a védett.
Nagyon hasonlít a két faj egymásra, de azért van pár különbség, amiből magunk is megállapíthatjuk, épp melyikkel van dolgunk.
Mindkét őszirózsafaj virágzatára jellemző, hogy belül láthatóak a sárga, csöves virágok, kívül pedig a lila, nyelves virágok. Utóbbiak száma viszont eltér, a réti őszirózsának kevesebb van, míg a sziki őszirózsa lilás szirmai vékonyabbak, és kétszer-háromszor több van egy virágzatán.
Balra a sziki őszirózsa, jobbra a réti őszirózsa virágzata
A növény termete is árulkodó, hiszen a sziki őszirózsa alacsonyabb, míg a réti akár egy méter magas is lehet. A virágzatok elhelyezkedése is különbözik, a réti őszirózsánál sokkal tömöttebb, sűrűbb a látvány, a sziki őszirózsa virágzatai alatt jobban elágazóbb a szár, és sokkal szellősebben helyezkednek el.
Oldalról nézve jól látszik a különbség: jobbra a sziki őszirózsa elágazóbb, lazább látványú, mint a bal oldali réti őszirózsa
A réti őszirózsát pettyegetett őszirózsának is nevezik, mivel aprócska levelei mirigyesen pontozottak. Az élőhely is segíthet a két faj megkülönböztetésében, míg a réti őszirózsa elsősorban a vizes, gyepes réteket kedveli, a sziki sokkal igénytelenebb, hiszen akár dűlőutak mentén, taposott, kötött talajban, bolygatott területen is megél, főleg, ha tartalmaz elég sót. Az sem zavarja, ha időszakosan kiszárad a talaj, de azzal sincs gondja, ha víz borítja az élőhelyét. A réti őszirózsa szintén jól tűri a sót, és korábbi sziki tölgyesek jelzőnövénye.
A sziki őszirózsa jól bírja a vízzel elárasztott élőhelyet is
E két őszirózsafaj mellett egy harmadik őshonos fajjal is találkozhatunk az alföldi pusztákon, amely jóval ritkább ezeken a területeken, hiszen az aranyfürt inkább Észak-Magyarországon, a magasabb térszinteken, domb- és hegyvidékeken fordul elő. Összekeverni is nehéz lenne a két lila virágzatú őszirózsával, mivel az aranyfürtről hiányoznak ezek a lilás, nyeles virágok, és csak a sárga, csöves virágok vannak rajta, valamint azoknak a formája is teljesen más.
Aranyfürt
Ami mindhárom őszirózsafajra viszont biztosan igaz, hogy kiváló legelőterületet biztosítanak az ősszel még repkedő rovaroknak.
Sziki őszirózsából csemegéző lepke