Programok egy különleges nap alkalmából

Ha szerelmese vagy a vizes élőhelyeknek, netán szeretnél jobban megismerkedni hazánk vizes élőhelyeivel, akkor ezek a programok neked szólnak.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Balaton-felvidéki Nemzeti Park (Kiemelt kép)
2025. január 31.

Ha szerelmese vagy a vizes élőhelyeknek, netán szeretnél jobban megismerkedni hazánk vizes élőhelyeivel, akkor ezek a programok neked szólnak.

Február 2-án tartják a Vizes Élőhelyek Világnapját, ez alkalomból pedig több nemzeti park is kínál programokat a hétvégére.

Talán még nem késő jelentkezni a Balaton-felvidéki Nemzeti Park február 1-re szervezett két túrájára. Az egyik a Diás-szigetre vezet, amely során a Kis-Balaton fokozottan védett területén halad majd a túra, és a téli berek világát mutatja be. A résztvevők megismerhetik a Hévízi csatorna és a Zala folyó természetformáló szerepét, és bepillanthatnak a víz alatti életbe, sőt, a túra során a kihelyezett varsák is ellenőrzésre is kerülnek majd.

A túra ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött, a részleteket itt találjátok.

A másik túra, amelyet szintén február 1-re szervez a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, a Nagyberekben található Fehérvízi-lápon és annak környékén vezet majd. Ez a terület a magyarországi Ramsari területek egyike, a túra alkalmával pedig a vizes élőhelyek jelentőségéről lesz szó. A résztvevők mélyebben megismerhetik a terület természetvédelmi vonatkozásait, történetét, a néhány éve végzett vizesélőhely-rekonstrukciós munkákat, és közben megcsodálhatják a téli berek fajgazdag madárvilágát. Nagy valószínűséggel megfigyelhetőek lesznek majd nagy lilikek és nyári ludak több százas csapatai is. Ezen kívül a résztvevők várhatóan találkozhatnak a területen táplálkozó és telelő récefajok sokaságával és az általuk idevonzott ragadozómadarakkal, mint például az itt nagy számban előforduló rétisassal.

Ez a túra is ingyenes, de regisztrációhoz kötött, a részleteket itt találjátok

Vasárnap, azaz február 2-án a Kiskunsági Nemzeti Park a Kolon-tóhoz szervez túrát e nap alkalmából. A hat kilométeres kirándulás Izsákról indul, és a Kolon-tó szegélyében több kilátópontot is érint. Az Aqua Colun tanösvényen a résztvevők megfigyelhetik a téli tájat, a telelő madarakat és megismerkedhetnek a Kolon-tó tájtörténetével, természeti értékeivel és azok védelmével.

Bővebb információkat a nemzetipark-igazgatóságok oldalán találtok.

Szintén február 2-án várják a vizes élőhelyek iránt érdeklődőket a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban Ócsára. Ezen a családi programon egy természetismereti túrán lehet részt venni, amely az ócsai turjános szélében vezet majd, útközben pedig egy rövid madárgyűrűzési bemutatót is megtekinthetnek a résztvevők. A túra után az Ócsai Tájház oktatótermében egy rövid előadást tartanak a ramsari nemzetközi egyezményről, majd a nemzeti park természetismereti asztalainál játékos formában ismerkedhetnek a látogatók a turján élővilágának érdekességeivel, valamint a gyerekek számára kézműveskedésre is lesz lehetőség.

Bővebb információkat a nemzeti park oldalán találtok.

Természetesen hazánk első, és vizes élőhelyekben oly gazdag nemzeti parkja is szervez programot február 2-ra. A Hortobágyi Nemzeti Park előadásokkal és terepi programmal várja az érdeklődőket a hortobágyi látogatóközpontjukban.

A programok ingyenesek, viszont regisztrálni itt is kell, bővebb információkat itt találtok.

Február 3. hétfőn a Duna-Dráva Nemzeti Park szervez programot az Ős-Dráva Látogatóközpontban. Az egyórás elóadáson a világnap alkalmából a Duna és a Dráva jellegzetes élővilágát ismerhetik meg az érdeklődők. A programon fő szerep jut majd a természetvédelemnek, hiszen a tiszta víz kiemelkedően fontos az élőlények és az egész ökoszisztéma szempontjából, ezért kémiai vízminőség-vizsgálattal zárják majd a foglalkozást.

A programról bővebb információkat itt találtok.

De nemcsak előadást, hanem egy túrát is szervez a Duna-Dráva Nemzeti Park, mégpedig Gemencben. A világnap alkalmából szervezett túra már a következő hétvégén, február 8. szombaton lesz. A túrán természetvédelmi őr kalauzolásával ismerkedhetnek meg a résztvevők az ártér életét nagyban befolyásoló folyam vízjárásával, a víz jótékony és rossz hatásaival. A part mentén húzódó füzes erdő fái között megleshetik a gázlómadarakat, amint az uszadékfákon egyensúlyozva próbálnak halat fogni maguknak, és beleshetnek a hódok életébe is.

A programról bővebb információkat a nemzeti park oldalán találtok.

Cikkajánló