Tarlós István Főpolgármester programjának keretében a FŐKERT Nonprofit Zrt. az alap szakmai feladatain túl, közel 190 millió forintos zöldterületi rekonstrukciós munkálatokat kezd meg a hetekben.
A fejlesztések során megújul a margitszigeti Szikla- és Japánkert, valamint megkezdődnek a Zenélőkút állagmegóvási feladatai. Ezeken felül új játszóeszközt kap az Erzsébet téri játszótér, valamint a lakosság és kutyasétáltatók körében évek óta hiányolt kutyafuttató is kialakításra kerül a Ludovika téren.
A Margitszigeten a 70-es években került kialakításra a jelenleg is meglévő Szikla- és Japánkert. Az utolsó rekonstrukciós tevékenység 1992-ben történt, így időszerűvé vált az értékes, lakosság által is közkedvelt kert felújítása. A tervezés során a meglévő értékes alapadottságok megtartásával, a terület japán hangulatát fokozó elemek újraélesztése és kiegészítése a cél.
A beöregedett növényállomány értékes vezérnövényeit megtartva, új fajok tematikus alkalmazásával visszaállításra kerül a kert sokszínűsége. A régi, épített elemek közül a sziklakerti domboldalról csörgedező patak, a félsziget faburkolata, valamint a kerámia lámpások rekonstrukciója is megtörténik.
Mindezek mellett új elemként jelennek majd meg a tó körül elhelyezkedő, egyedi kialakítású padok, és a patakra épített koppintó.
Kezdés várható dátuma: 2014. július közepe
Befejezés várható dátuma: 2014. szeptember eleje
Költségvetése: ~ 90 millió Ft
A Margitsziget északi részén található a Bodor-kút, vagy más néven Zenélőkút, mely nevét egy székely ezermesterről kapta, Bodor Péterről. A mester 1820-ban készítette a marosvásárhelyieknek. A szigeten 1936-ban építették fel a kutat, mely az eredeti másolata.
A mostani rekonstrukciós feladatok során az elsődleges szempont a Zenélőkút állagmegóvása, a meglévő szerkezet megóvása, konzerválása, a balesetveszélyes helyzetek hosszútávon történő elhárítása. Bontásra kerülnek a lépcsőpihenők szegélykövei, a felső párkányok és a kör alakú podeszt szegélykövei, melyek tisztítás, javítás, pótlás, stoppolás után visszaépítésre kerülnek.
Az állagmegóvás során szükséges a falikutakhoz kapcsolódó vízgépészeti rendszer teljes cseréje, az erős- és gyengeáramú hálózat javítása, pótlása.
Természetesen az óraszerkezet műszaki felülvizsgálata és szükség szerinti javítása szintén része az állagmegóvásnak.
Kezdés várható dátuma: 2014. július vége
Befejezés várható dátuma: 2014. szeptember eleje
Költségvetése: ~ 43 millió Ft
Az Erzsébet téren lévő játszótér a 2006-os felújítása óta komolyabb fejlesztésen nem esett át, sőt a 2006-os állapothoz képest egy komplett játszóeszközzel kevesebb található most a játszótéren.
A kihelyezésre kerülő fa mászóvár menedékházzal, két csúszdával, erkéllyel, mászófallal, hálóalagúttal, kötélhágcsóval, tekergő mászórúddal, távcsővel valamint üzleti pulttal van ellátva. A játszóeszköz az 5-12 éves korosztály számára nyújt megfelelő játszási lehetőséget, s egyszerre több gyermek is használhatja.
A játszóteret körülvevő, mostanra már leamortizálódott kerítések elbontásra kerülnek, s új kerítéselemek telepítésére kerül sor. A tervezett, játszóteret körbevevő kerítés 1,8 m magas, táblás kerítésrendszer. A bejárást 3 darab kapu (egy darab egyszárnyú és két darab kétszárnyú kapu) biztosítja majd.
Kezdés várható dátuma: 2014. augusztus eleje
Befejezés várható dátuma: 2014. szeptember
Költségvetése: ~ 25 millió Ft
A Ludovika tér egy részének felújítása 2014-ben fejeződött be, a Nemzetvédelmi Egyetem kapcsán, azonban a tér Korányi Sándor utca felé eső része kimaradt a munkálatokból. A lakossági igények felmérésekor kiderült, hogy a parkot látogatók nagy része kutyatartó, így a területen kutyafuttató kialakítása javasolt.
A kutyafuttató helyét a meglévő, mintegy 1.000 m2 területű aszfaltburkolatú sportpálya jelöli ki. A kutyafuttató kerítéssel lehatárolva kerül kialakításra úgy, hogy a kistestű és a nagytestű kutyák elkülönítve legyenek futtathatók. A másik aszfaltburkolat helyén (a pingpong asztalok elbontása után) kavicsburkolatú, díszfüves pihenőkert kialakítására kerül sor.
Kezdés várható dátuma: 2014. augusztus eleje
Befejezés várható dátuma: 2014. szeptember
Költségvetése: ~ 27 millió Ft