Hány éves és hol él a világ legidősebb fenyőfája? Melyik a legmagasabb? Mekkora a legnagyobb toboz? Cikkünkből minden kiderül.
A Föld legidősebb ismert fenyője egy Svédországban élő lucfenyő, amelynek korát közel 10 ezer évre becsülik. Első pillantásra nem gondolnánk ezt a fáról, mert elég vékonyka és mindössze 5 méter magas. Valójában ez a fa már klónja az eredetinek, annak gyökeréből nőtt ki, de így is egy egyednek tekinthetők. Az Öreg Tjikko – mert hogy neve is van – 9550 éves lehet, és nevét a fenyő kormeghatározását végző Leif Kullman szibériai huskyja után kapta. A rekorder fenyőnek már saját honlapja is van.
A Föld legmagasabb ismert fája egy tengerparti mamutfenyő (Sequoia sempervirens), amely a Hyperion nevet kapta. A világrekorder fenyő Kaliforniában él, és magassága 115,55 méter. A fát 2006-ban fedezték fel, de biztonsága érdekében a pontos helyét nem fedik fel.
A fenyő korát 7-800 éves körülire becsülik, és még növésben van,
de már a trónkövetelők is ott vannak a közelében, akik alig valamivel alacsonyabbak, és a szakemberek úgy látják, hogy gyorsabban nőnek, mint Hyperion, így elképzelhető, hogy pár éven belül egy másik fenyő viselheti majd a világ legmagasabb fája címet.
A világ legnagyobb toboza az óriástobozú fenyőn (Pinus coulteri) nő. Az érett tobozok akár 40-45 centiméter hosszúak és 20-23 centiméter szélesek is lehetnek, nedves súlyuk pedig elérheti a 4-5 kg-ot is. A toboz magjai egykor indián törzsek fő táplálékául szolgáltak, gyantája pedig gyógyító összetevőket tartalmaz. Angolul ezt a tobozt özvegycsinálónak, azaz widowmakernek nevezik, mert ha ráesne valakinek a fejére, nem biztos, hogy túlélné azt. Az óriástobozú fenyőnek két egyede él a Folly Arborétumban, és a tobozszüret minden évben nagy látványosság.