Értékes római kori arany ékszerekre és egy ritka bronzedényre bukkantak régészek Gyulafehérváron. Ehhez hasonló gazdag leletegyüttest eddig nem találtak Dacia tartományban. A tervek szerint a restaurálás után kiállításon is láthatók lesznek.
A leletek ott kerültek elő, ahol márciusban munkások kotrógéppel széttörtek egy római kori szarkofágot – írta az MTI a román sajtó beszámolójára hivatkozva. A régészek a tavasszal történt incidens után átvették Gyulafehérvár temetője melletti terület felügyeletét.
Egy római kori relief a gyulafefehérvári temetőben
Gyulafehérvár Apulum néven a római korban is lakott volt, Dacia tartomány egyik legjelentősebb városaként tartották számon. A Román Televízió (RTV) közlése szerint az eddigi leggazdagabb leletet találták meg: nyolc arany ékszer és egy ritka bronzedény került elő, amelyhez hasonlót eddig nem találtak Dacia tartomány területén.
Az aranykincsek mellett egy ékszerdobozt, pénzérméket, több száz cseréptöredéket és egy római kaszát is találtak, utóbbi szintén egyedinek számít a térségben.
A régészek szerint a leletek többsége a 3. századból való, de korábbi korokból is kerültek elő tárgyak. Több mint ötven helyszínt, köztük 19 római kori sírt tártak fel a szakemberek, akiket meglepett a leletek gazdagsága, mivel a római kori sírok többségét korán kirabolták. A leletek egy részét restaurálták, rekonstruálták a múzeum munkatársai, és a tervek szerint kiállításon is bemutatják majd azokat.