A rétisas egészen biztosan nem vízimadár, de hogy ez a példány hogyan került vízbe, és miért esett a tó fogságába, az a cikkünkből kiderül.
Még július közepén történt, hogy egy bajba jutott rétisast (Haliaeetus albicilla) észleltek a bácsalmási Tóbisztrónál levő horgásztóban. A madarat Kiss Zoltán tulajdonos és Agócs Gergő hivatásos vadász halászta ki a vízből - olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság oldalán.
A fiatal madár feltételezhetően a korából adódó tapasztalatlansága miatt eshetett a tóba, ahonnan az átázott tollazatával már nem tudott felszállni.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata a madarat másnap reggel a Szegedi Vadasparkba szállította további gondozásra és vizsgálatra, hogy kiderüljön, nincs-e más baja, ami miatt legyengült, és a tóba eshetett. A megvizsgált és megfigyelt fiatal sas szerencsére teljesen jól van, rendesen táplálkozik, így egészen biztosan a még nem kellő élettapasztalata miatt került ilyen veszélyes helyzetbe.
A rétisas hazai állománya stabil, enyhén emelkedő, jelenleg 450 párra tehető. Hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 millió forint.
Bácsalmás tágabb térségében mindössze néhány pár fészkeléséről tudnak a szakemberek, sajnos a költési siker az elmúlt években igen alacsony volt. Ez a faj korán kezd költésbe, sokszor már január végén, február elején tojásokon kotlik. Fiókái általában májusban repülnek ki a fészekből, de a szülők még hetekig etetik őket.
Nem tekinthető táplálékspecialistának, mert szinte minden elérhető állati eredetű táplálékot felvesz. Kedveli a halakat, de rágcsálókat, vagy sérült, megsebzett madarakat is előszeretettel fog. Különösen a téli időszakban gyakran figyelhető meg állati tetemeken is.