Hazánkban ritkán előforduló énekesmadarat, törpesármányt fogtak a Dávodi Földvári-tó Természetvédelmi Területen. A madarászok a befogást követően meggyűrűzték a példányt, majd alapos dokumentálás után szabadon engedték, hogy folytathassa vándorútját dél felé.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területén október 19-én reggel egy fiatal törpesármány akadt a madarászok hálójába - olvasható a nemzetipark-igazgatóság weboldalán. A ritka kóborlónak számító madárnak ez volt a tizedik gyűrűzése Magyarországon.
Illusztráció
A faj Európában mindössze a Skandináv-félszigeten és Oroszország egyes részein fészkel. Elsősorban a tundrán és a tajga északi részén költ. Kedveli a nedvesebb élőhelyeket, folyótorkolatokat és a füzeseket. Vonuló madár, amely a telet Délkelet-Ázsiában, valamint Észak-Indiában tölti. Hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 25 000 Ft. Nálunk nagyon ritka kóborlóként tartják számon, ezért is nagy dolog, hogy az igazgatóság illetékességi területén már a harmadik példányát gyűrűzték meg. Az első törpesármány (Emberiza pusilla) itteni gyűrűzése 2015-ben Dávodon történt, majd 2018-ban is jelöltek egy madarat a Baranya megyei Sumonyban.
Kapcsolódó cikkeink:
Előkerült a Nyugat-Mecsek újdonsült rétisas párja
Ritka szibériai madár bukkant fel Nógrád megyében
Közel 50 éve nem látott énekesmadarat észleltek az Alföldön