A napokban egy öreg halászsas tűnt fel a Békés megyei Gyomaendrőd közelében. A faj nálunk ritka vendégnek számít, a Körösök vidékén évente mindössze 4-5 példányt figyelnek meg.
„Annak, hogy ivarérett halászsas ebben az időszakban bukkant fel térségünkben oka lehet, hogy sikertelen volt az idei költése, ezért kezdett el kóborolni” – írja a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság honlapja..
A halászsasok tőlünk északabbra fészkelnek, és fészküket gyakran magasfeszültségű vezetékek tartóoszlopaira építik. Táplálékukat is gyakran ilyen oszlopokon fogyasztják, ahogy ezt a Gyomaendrőd térségében feltűnt példány esetében is megfigyelték.
A halászsas nemcsak szép, de a vadászati technikája is igen látványos. „Vitorlázó repüléssel, 10-15 méter magasból kémleli a vizet, majd amikor kiszemeli a halzsákmányát, akkor szinte nyílként csap le rá. Mivel testének alsó része világos, így a halak nem veszik észre. A zsákmány elejtésére kétféle technikát alkalmaz: mielőtt a vizet elérné, előrenyújtott karmaival, a víz fölött maradva kapja ki a halat, vagy teljesen belemerül a vízbe, hogy áldozatát biztosan elkapja.”
Halászsas csap le zsákányára egy németországi tavon
Még több érdekes hír a Körös-Maros Nemzeti Park élővilágról a kmnp.hu oldalon.