Nem sűrűn látott különleges vendéget figyeltek meg az utóbbi napokban a madarászok a Békés megyei Mezőberényben. A magyar terepmadarászok honlapján január 6-a óta már nyolcan jelezték, hogy észleltek egy keleti gerlét.
A birding.hu-n legtöbben arról számoltak be, hogy a keleti gerlék egyik szép példányát főként egy fán vagy egy madáretető közelében látták a Békés megyei városban, balkáni gerlék társaságában. A szakemberek szerint ennek az ázsiai elterjedésű, mutatós gerlefajnak ez a negyedik bizonyított előfordulása Magyarországon.
Keleti gerle Mezőberényben
A Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapja szerint a keleti gerle (Streptopelia orientalis meena) ritka kóborlónak számít Európában, elterjedési területe az Uráltól a Távol-Keletig, Japánig, északon pedig Szibériáig terjed. Az északon költő madarak egyes példányai a téli vonulás során nyugatabbra térnek megszokott vonulási útvonaluktól, és így bukkanhatnak fel Északnyugat- és Közép-Európában.
Közeli rokona, a hozzá meglehetősen hasonló, védett vadgerle (Streptopelia turtur), amely hazánkban is rendszeresen fészkelő faj. Gyommagvakkal, gabonamagvakkal táplálkozik, kisebb mennyiségben csigákat, bogyókat is fogyaszt. A fenyőerdőkben költő madarak a fenyőfa magjait fogyasztják. Főként erdőkben fészkel, de költési időn kívül nyílt területeken, településeken is megjelenik. Fészke száraz gallyakból készül, melyet fűszálakkal bélel. Fészekalja 2 tojásból áll.
Kapcsolódó cikkeink:
Minden, ami téli madáretetéshez kell