A Fehér-tó nádrengetegében 2017-ben sikerült először bizonyítani a pásztorgém költését. A szépséges madarak idén is visszatértek, és reméljük, újra sikerül nekik felnevelni egy fészekalj fiókát.
A pásztorgém (Bubulcus ibis) viszonylag új fajnak számít a hazánkban fészkelő madarak sorában. Eredeti elterjedési területe Afrika egyenlítői régiójában, illetve Délkelet-Ázsiában található. A faj mostanra már elterjedt Dél-Európában, Eurázsiában, és hazánkban is egyre gyakrabban és egyre nagyobb példányszámban bukkan fel.
Illusztráció
Könnyen összetéveszthető a kis kócsaggal, de a nászruhás példányok jól felismerhetőek narancssárgás tarkó és válltollaikról. Nevéhez híven, Magyarországon a legelő bivaly- és szarvasmarhagulyák környékén keresi táplálékát - írja a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság weboldala.
Nászruhás pásztorgém (a fotó nem a Fehér-tónál készült)
A pásztorgém fészkelése a szegedi Fehér-tónál újabb bizonyítéka a faj európai terjeszkedésére. Először 2017 nyarán költött itt, de az Alföldön egyre gyakrabban észlelt alkalmi vendég, első bizonyított költését a Hortobágyon regisztrálták 2011-ben. Zala megyében is megfigyeltek 2016 nyarán kilenc példányt. Hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.
Kapcsolódó cikkeink:
Új madárfajt észleltek a Kis-Balatonon