A verébméretű, ám zömével fehér tollazatú madár felbukkanása már csak azért is megy érdekességszámba, mert lassacskán északi költőhelye felé kellene vennie az irányt.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain egyébként is nagyon ritkán bukkan fel hósármány. Az igazgatóság munkatársai március 1-jén Tótkomlós határában, egy épülő parlagisasfészek ellenőrzése során találkoztak vele a weboldaluk szerint. A Csanádi-pusztákon ezen a télen csak most az egyszer került szem elé a faj.
A hósármány a Kárpát-medencébe csak telelni jár, de az enyhébb teleken nem húzódik le idáig. Költőhelyei Észak-Amerika sarkkörön túli tájai, Grönland, Izland, Skandinávian és Oroszország északi részei. A hósármányt sok fehér tolláról ismerheted fel, háta, szárnya és farka barnás színű. A mezőgazdasági területek közötti dűlőutak szegélyein találkozhatunk vele legtöbbször, és akkor lehet legkönnyebben észrevenni, amikor felröppen. Az említett helyszínt a gyomnövények magjai miatt látogatja.
Amikor hosszabb ideig hó borítja a tájat, akkor a hósármányok a műutak szélére jönnek ki táplálék után kutatva. Idén viszont a Dél-Alföldön nem volt hótakaró, így az esetlegesen itt telelő sármányok valószínűleg a puszták belsejébe húzódtak, és a szikes gyepek alacsony növényeinek magjait fogyasztották.
Forrás: kmnp.hu