Az uhu vagy másik nevén „nagyfülesbagoly” évek óta jelen van Tolnában, de költését ez idáig még nem sikerült bizonyítani.
Hazánk az uhu elterjedési területének szélén helyezkedik el, így soha nem volt magas a fészkelőpárok száma. Elsősorban középhegységeink, azon belül is a Zemplén sziklafalain, elhagyatott kőbányáiban választ költőhelyet, de vannak esetek, amikor más ragadozómadarak üresen maradt fészkeit foglalja el. Korábban is voltak jelek az uhu tolnai jelenlétére, azonban a költést még nem sikerült bizonyítani ezen a vidéken.
Idén a Duna-Dráva Nemzeti Park természetvédelmi őreinek sikerült rábukkanniuk egy uhu fészekre, melyben egy kifejlett fióka nevelkedett – olvasható a nemzeti park hírében.
A legnagyobb termetű bagolyfajunk, Magyarországon ritka fészkelő. Testhossza elérheti a 75 cm-t, a tojó tömege akár 4 kg-ot is meghaladhatja. Szárnyfesztávolsága 160-180 cm is lehet. A kizárólag éjszakai aktivitású bagolyfaj a nappalokat rejtőzve tölti. A nála kisebb termetű madárra zsákmányként tekint, beleértve ebbe a baglyokat vagy az egerészölyvet is. Leggyakoribb zsákmányállata a vándorpatkány, de a sün is sokszor szerepel az étlapján. A tojó 34 napig kotlik a tojáson, a fióka fészeklakó, és nagyjából 7 hetesen válik röpképessé, de már hamarabb elhagyhatja a fészket. Átlagban a fiókák ötven százaléka éri csak meg az ivarérett kort.
Az uhu Magyarországon fokozottan védett, állománya alapján, ami kb. 40-60 pár, a veszélyeztetett fajok kategóriájába tartozik, természetvédelmi értéke 500.000 Ft.