Pusztai kucsmagombával nem találkozhatunk túl gyakran. Érdekes, bár be kell valami, nem egy illusztris látvány, és kiszámíthatatlan, megjelenik-e egy adott területen.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Csorvási löszgyepen fedeztek fel 8-10 példányt még március közepe felé. A pusztai kucsmagomba nem védett, de ritka gombafaj – írják. A területen ősszel kaszáltak, lehet, hogy ennek köszönhető a megjelenése. Egyébként a löszös, agyagos talajú területeket és a rövidfüvű gyepeket kedveli. Az, hogy idén itt megjelent, egyáltalán nem jelenti azt, hogy jövőre is lehet majd vele találkozni, ahogy a korábbi években sem lehetett.
Pusztai kucsmagombával Kelet- és Közép-Ázsia sztyeppterületein is találkozhatunk. Magyarországon az Alföldön és a Dunántúli-dombságban bukkan fel. Nem kifejezetten esztétikus látvány: bordázott, gödrös, barna színű feje és szemcsékkel borított tönkje van, melynek belsejében több üreg található.
Jó ízű, de alapos hőkezelést igényel, mert még allergiát is okozhat. Védett területen – mint amilyen a Csorvási löszgyep – csak a természetvédelmi hatóság engedélyével lehet szedni.