Telente hazánkban összesen legfeljebb 8-10 fekete sas bukkan fel. Az idei év érdekessége, hogy a Körös-Maros Nemzeti Park területén most két példányt is sikerült megfigyelni.
Idén októberben két fekete sas jelent meg a Körös-Maros Nemzeti Park területén, amelyeket azóta már többször is láttak, így a szakemberek arra következtetnek, hogy jó eséllyel a telet is ott töltik majd.
A madár költőhelye Lengyelország keleti felétől a Csendes-óceánig terjed, és igen kedveli a vizes élőhelyeket; a telet általában a Nílus mentén, Kis-Ázsiában valamint India és Kína déli részén tölti. Mivel hazánk a telelőterület északnyugati peremén található, legfeljebb 8-10 példány tölti nálunk a hideg hónapokat. A Magyarországon vendégeskedő egyedeket a Fertő tó környékén, a Kis-Balatonnál, a Biharugrai-halastavaknál, a Hortobágyon és Lakitelek-Tőserdőn lehet felfedezni.
Az idei év azért is különleges a Biharugrai-halastavaknál, mert itt a 90-es évek végétől kezdve általában csak egyetlen fekete sas szokott telelni. A nemzetipark-igazgatóság munkatársai felfedezték, hogy most a madarak az Ugrai-réten és a halastavaknál időznek legtöbbet, az éjszakákat pedig ez utóbbi környékén, az erdőkben töltik. Sokszor rétisasok társaságában jelennek meg; ez azért van, mert előszeretettel fogyasztják a rétisasok által hátrahagyott dögöket, haltetemeket.
Magyarországon a fekete sas fokozottan védett madár, természetvédelmi értéke 500 000 forint.
Kapcsolódó cikkeink:
Hétvége Szent Márton és a ludak jegyében
Villanyoszlopokra költöztek a hazai fehér gólyák
Shrek-féle birodalom a fővárosban
Mindent túlszárnyal a darvak óriási száma a Fehér-tónál