Legutóbb az erdei fülesbaglyok állományának felmérésben vehetett részt a lakosság, most pedig a kevésbé közismert, de lakott területen is egyre gyakrabban felbukkanó füleskuvik számolására buzdítja az embereket az MME.
Ez azért fontos, mert gyakorisága ellenére nagyon pontatlan becsléseink vannak ennek az apró bagolyfajnak az országos állományáról - írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Bár elsőre lehetetlennek tűnhet az éjszakai életmódot folytató, számunkra láthatatlanul mozgó madarak amúgy is rejtett költőhelyének megkeresése, a számoláshoz a madarakat nem kell látni. Annyi a lényeg, hogy az esti szürkületben, illetve éjszaka hallgatózzunk néhány percet a szabadban, vagy akár csak az ablakban, erkélyen, hetente egy-két alkalommal májustól júliusig. Ezeket a hangokat kell keresni:
Ha észlelted valamelyik hangot, ezt az űrlapot kell kitölteni, számítógépről vagy akár okostelefonról.
Füleskuvikra bárhol számíthatunk lakott területen is: vastagabb fákkal tarkított ligetes parkokban, kertekben, lakótelepeken, utcai fasorokban. Érdekesség, hogy ahol harkályfélékkel egész évben rendszeresen találkozunk, ott tavasszal és nyáron számíthatunk a füleskuvikra is.
Összesített eredmények a költési időszakot követően, várhatóan 2018 szeptemberében lesznek.
Kapcsolódó cikkeink:
Több mint 11 000 erdei fülesbaglyot számoltak
Füleskuvik bukkant fel a Wenckheim-kastély parkjában
Most a fészkelő fülesbaglyok számlálásában segíthetsz
Sérült uráli baglyot mentettek az edelényi rendőrök