Sikertörténet a fokozottan védett székicsérek hazai állománygyarapodása

Szakmai körökben szenzációnak számít, hogy az elmúlt évtizedben közel megnégyszereződött az Alföldön élő székicsérek állománya. 2024-ben a fészkelő populáció becsült mérete 65-70 pár körül alakult.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Szilágyi Attila / Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága
Forrás:
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága
2025. március 24.

Szakmai körökben szenzációnak számít, hogy az elmúlt évtizedben közel megnégyszereződött az Alföldön élő székicsérek állománya. 2024-ben a fészkelő populáció becsült mérete 65-70 pár körül alakult.

A székicsér a 20. század elején még az alföldi szikeseken volt otthon, a teljes hazai populációt körülbelül ötszáz párra taksálták. Míg Magyarországon nagy területen megvoltak a legeltetett, vizes élőhelyekkel tűzdelt szikesek, a számuk nem csökkent, ugyanakkor a székicsér sosem volt gyakori madár a Kárpát-medencében.

A legeltetés visszaszorulásával, az élőhelyek átalakulásával az itt költő madarak száma azonban a múlt században a töredékére esett vissza. Ezzel párhuzamosan költőpárok jelentek meg a Nagykunság szántóföldjein, ahol azonban a munkagépek miatt veszélynek vannak kitéve a madarak.

A székicsér az 1980-as évek második feléig volt a szikespuszták jellegzetes fészkelője, aztán 2012-ben a teljes országos állománya 16 párra esett vissza.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai összefogva néhány növénytermesztővel, illetve egy pénzintézet támogatásával, jelentős eredményeket értek el a ritka és fokozottan védett madár állományának gyarapításában.

A megtalált fészkek körül biztosított direkt fészekvédelem és a székicsér biztonságos fészkelőhelyre történő „elcsalogatása” érdekében kialakított feketugaroltatási rendszer eredménye, hogy tíz év alatt közel megnégyszereződött a hazai állomány, melynek jelentősebb eredményeit a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén található székicsér-élőhelyeken lehetett felmutatni.

2024-ben a fészkelőállomány nagyságát 65-70 párra becsülték. Kisújszállás és Karcag környékén összesen nyolc helyen bukkantak költőtelepekre. A fészkelések mintegy 80 százaléka sikeres volt, ami a korábbi évekhez hasonlóan biztató eredmény. Székicsér fajvédelmi program részleteiről a nemzeti park honlapján olvashatsz részletes összefoglalót.

Székicsér

A 60–65 cm szárnyfesztávolságú, 70–95 gramm testtömegű madárnak meglehetősen speciális a költési viselkedése: a tojó közvetlenül a talajra, egy kis mélyedésbe rakja le tojásait, és olyan jól belátható, gyér növényzetű vagy éppen növénymentes területen kotlik, ahol a speciális mintázatú tojások akkor sem tűnnek ki a környezetükből, ha a szülő magára hagyja őket. A tojásokból 17–19 nap kotlás után kikelő fiókák még közel másfél hónapig röpképtelenek, ám gyorsan elhagyják a fészket. A gondoskodó szülők azonban a fészek közelében lapuló apróságokat tovább etetik. A székicsérek szeptemberben Afrikába indulnak telelni, ahonnan április végén, május elején érkeznek vissza. A faj hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 000 Ft.


Cikkajánló