A története és belső kialakítása miatt sokkal nagyobb figyelmet érdemelne a siklósi Szent Demeter-templom, ezért ha legközelebb siklóson jártok, a vár és a dzsámi megtekintése után szánjatok még egy kis időt erre a szerb ortodox templomra. Könnyen megtaláljátok, mert a vártól kb. két perc gyalog, és csak toronyiránt kell menni, mert kimagaslik a környező házak közül.
Magáról az épületről annyit kell tudni, hogy copf stílusban készült, ez egy finom átmentet képez a barokk és a klasszicizmus között, jellemző rá az egyszerű, letisztult kialakítás. Ennek megfelelően nem is találunk a Szent Demeter-templomon cikornyás, barokkos megoldásokat, de amilyen „szerény” – templomos mércével – a külseje, annál nagyobb meglepetést tartogat az egyhajós beltér, ahol egy néhány éve felújított, elképesztően szépen kidolgozott iknosztáz fogad minket. Az ikonosztáz az ortodox templomok térelválasztója, a szentély és a hajó között, rendszerint képekkel díszítve, itt viszont fából faragták ki az egészet még az 1800-as évek első felében.
A 19. század elején épült templom helyén egyébként már a 17. században is állt egy szerb ortodox templom, ám ez leégett, de ezen a ponton jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miként kerültek a szerbek Siklósra? A montenegrói születésű Stefan Stiljanovity vezette ide őket, aki Ferdinád király híveként harcolt a török hódítók ellen és tette ezt Siklóson is egészen az 1543-ban bekövetkezett haláláig. Ezután a vár az ellenség kézre került, és a legenda szerint Stiljanovity sírjánál fényeket láttak a törökök.
A sima hullarablásnak induló történet érdekes csavart vett,
mert kincs helyett egy „illatos, ép holttestet” találtak az oszmánok, akik ezek után a maximumot hozták ki a történetből, mert gyakorlatilag eladták a tetemet a csodáról értesített szerbeknek. Stiljanovity állítólagos földi maradványait a šišatovaci kolostorba szállították, majd azzal a lendülettel 1546-ban szentté avatták a hadvezért, akiről ünnepi liturgiák keretei között rendszeresen megemlékeznek a Szent Demeter-templomban is. A megközelítésről, a belépőjegyek áráról és a környék túráiról a Természetjáró oldalán tájékozódhatsz.