Starlink: a látványos égi fényfüzér

„Mi volt az a misztikus fényfüzér az égen?” című – egyébként 2022 januárjában aktuális – cikkünk időről időre organikusan hatalmas olvasottságra tesz szert. Legutóbb éppen néhány hete ment nagyot, ezért úgy találtuk, itt az ideje, hogy végre alaposabban is bemutassuk az égbolton megjelenő, fura, egy sorban masírozó fénypontok eredetét, vagyis a Starlink műholdakat.


Szöveg:
2024. augusztus 26.

„Mi volt az a misztikus fényfüzér az égen?” című – egyébként 2022 januárjában aktuális – cikkünk időről időre organikusan hatalmas olvasottságra tesz szert. Legutóbb éppen néhány hete ment nagyot, ezért úgy találtuk, itt az ideje, hogy végre alaposabban is bemutassuk az égbolton megjelenő, fura, egy sorban masírozó fénypontok eredetét, vagyis a Starlink műholdakat.


Cikkünk írásának pillanatában, 2024. augusztus 23-án 6325 ilyen eszköz kering Föld körüli pályán Elon Musk cégének, a SpaceX-nek a jóvoltából. Ezeket persze nem egyszerre, hanem külön etapokban, huszasával-hatvanasával lőtték fel az űrbe hordozórakéták segítségével. Legutóbb augusztus 20-án állítottak pályára ilyen módon 22 műholdat, nem sokkal azelőtt, augusztus 12-én és 10-én pedig 22-t, illetve 21-et, ekkortájt ugrott meg nagyon a misztikus fényfüzérről szóló cikkünk olvasottsága.

De mit láthatott, aki ekkor felnézett az égre? Egyvonalban masírozó fénypontokat, amelyeket már számtalanszor néztek UFO-nak. Valóban különös látványt nyújt a fényfüzér, de csak addig ilyen érdekes, amíg a műholdak el nem érik 550 kilométeres működési magasságukat, akkor ugyanis szétszóródnak.

Az alacsony pályán keringő műholdak lehetővé teszik, hogy akár az Antarktiszon is gyors internethez jussunk, ami annyira stabil, hogy a Starlink oldala szerint még streamingre, videóhívásra vagy online játékra is alkalmas. Ez eddig jól hangzik, de ha egy csillagászt vagy egy asztrofotóst kérdezünk, ők már nem biztos, hogy pozitívan nyilatkoznak a műholdak jelenlétéről. Egyrészt előbb-utóbb űrszemét lehet belőlük, másrészt az is aggályos, hogy a fényességük miatt nehezítik az asztronómusok megfigyeléseit.

Az első műholdcsapat 2019-ben került Föld körüli pályára, ami már ekkor annyira zavarta a csillagászokat, hogy petíciót is indítottak a további eszközök fellövésének megakadályozására.

A SpaceX ezután egy speciális bevonatot kezdett alkalmazni, hogy a műholdak kevésbé verjék vissza a napfényt (maguktól nem világítanak), ám arról megoszlanak a vélemények, hogy ez mennyire lett végül hatékony. Ráadásul 2024 januárjában újfajta, mobilszolgáltatást biztosító műholdakat lőttek fel, amelyek nagyobbak és egy friss tanulmány szerint jóval fényesebbek is, mint az előzőek.

Ez azért sem mindegy, mert Elon Musk terve egy 42 ezer műholdból álló gigaflotta kialakítása, amiből 12 ezret 2027-ig terveznek fellőni.

Érdekességek a Starlink műholdakról

Először hivatalosan 2015-ben jelentették be a SpaceX terveit a hatalmas műholdhálózat kialakításáról, 2016-ban pedig Elon Musk meg is kérte rá az engedélyt az amerikai kormánytól. Két évvel később elhagyta a Földet az első két teszteszköz, a Tintin A és B, amelyek sikerrel teljesítettek, 2019-ben pedig elindult az első éles küldetés: a Falcon 9 rakéta 60 darab műholdat vitt fel.

A „Starlink” nevet, amit 2017 augusztusában védettek le, Elon Musk egyik tweetje szerint a Csillagainkban a hiba című könyv/film inspirálta (bár abban nem bukkan fel ilyen kifejezés). A műholdaknak jelenleg két generációja, ezen belül pedig ötféle verziója kering odafent, a legkisebb 227 kg, a legnagyobb 1250 kg. Sebességük 27 360 km/h, így

90 percenként megkerülik a Földet.

2021-től lézer segítségével tudnak egymással kommunikálni, így kevésbé függenek a földi állomásoktól.

Előfordul, hogy az eszközök megsemmisülnek az űrben. Júliusban például a Falcon 9 rakéta egyik hajtóműve meghibásodott, és a műholdak túlságosan alacsony pályára kerültek. Látványos felvétel készült arról, amikor 2022-ben egy geomágneses viharban felgyulladtak és lehullottak az eszközök.

Mikor láthatom a műholdakat?

Ha szeretnél elcsípni egy-egy Starlink-műholdat, viszonylag könnyű dolgod van. A Find Starlink oldal lehetővé teszi, hogy helységnév vagy koordináta alapján rákeress, jár-e a közeledben a közeljövőben valamelyik eszköz, ha pedig azt szeretnéd megnézni, hogy az adott pillanatban merre találhatóak a műholdak, arra ezen az oldalon van lehetőséged, ahol azt is láthatod, hogy éppen akkor melyik apparátus működik, melyik inaktív, vagy épp ég el a légkörben. Szerencsére arra is van már lehetőséged, hogy előre tájékozódj, a következő öt nap során felbukkan-e a közeledben Starlink műhold.

A legérdekesebb azonban az, amikor még a keringési pályájuk alatt, közvetlenül a felszállás után csípheted el őket, hiszen akkor látható a sokat emlegetett „misztikus fényfüzér”. A Spaceflight now oldalon tájékozódhatsz arról, hogy milyen űrmissziókat terveznek elindítani a közeljövőben, így itt láthatod a hamarosan útnak induló műholdflottákat is. A megfigyelést appok is segítik, például a Satellite tracker vagy a Sky tonight.

Ha szeretnéd magad még jobban beleásni a témába, a legfrissebb Starlink-adatokat te is csekkolhatod a brit-amerikai csillagász, Jonathan McDowell weboldalán, ahol egyébként minden egyes műhold élettörténete megtalálható a fellövéstől az esetleges megsemmisülésig.


Cikkajánló