A Szakmai füzetek sorozatban négy új füzet jelent meg az MTSZ Turistaút Szakbizottság gondozásában.
A Szakmai füzetek sorozatban négy új füzet jelent meg az MTSZ Turistaút Szakbizottság gondozásában, amelyeket az alábbi linkekre kattintva letölthettek.
- Turista úthálózat és jelzésrendszer
Ez az útmutató a magyarországi kijelölt gyalogos turista útvonalak hálózati, tervezési alapelveit és jelképrendszerét tárgyalja. Az útmutató különálló, további kötetei a gyakorlati tervezést, megvalósítást és karbantartást is tartalmazzák (pl. jelzésfestés, táblarendszer, terepi minőségbiztosítás), így együttesen alkotják az útvonal-kijelölés szakmai anyagát, bázisát. Az útjelzési tevékenység célja, hogy a kijelölt útvonalak országszerte egységesen, mindenki számára könnyen használhatók legyenek, az alkalmi turista, kiránduló és látogató is biztonsággal igazodjon el.
Ez az útmutató a turista útvonalkijelölési sorozat részeként, a Turista úthálózat és jelzésrendszer című kiadványra épül (célja és alkalmazási köre megegyezik az ott leírtakkal); az ott bemutatott jelzésrendszer gyakorlati alkalmazását mutatja be: az útvonalak terepi jelölésének, a turistajelzések felfestésének irányelveit, gyakorlati tudnivalóit, technikai részleteit tartalmazza. Elsősorban útjelző vezetők számára készült, akik a jelzések gyakorlati kivitelezésének, karbantartásának munkáját végzik ill. vezetik, valamint akik a jelzések minőségbiztosításával foglalkoznak.
- Turista útvonalak útjelző táblarendszere
Ez az útmutató a turista útvonalak kijelölésének táblázási részét tárgyalja, a Turista úthálózat és jelzésrendszer valamint a Turistaútjelzés-festési általános útmutató című kiadványokra épül (célja és alkalmazási köre megegyezik az ott leírtakkal). A jelzésfestési útmutatóban szereplő útjelzések az útvonalak követhetőségét biztosítják, a táblázási rendszer erre épülve további információkat (pl. útvonal-azonosítást, útirányjelzéseket, figyelemfelhívásokat, térségi áttekintést) nyújt a tájékozódásban, eligazodásban, s az útvonalak használatára vonatkozóan, melyek kiemelten az átlag turista (látogató) számára fontosak, de a gyakorlott természetjárót is nagyban segítik. Tárgyaljuk azon technikai megoldásokat is (útjelző oszlopok és útvonaljelző táblák), amelyek a turistajelzéseket helyettesíthetik olyan terepen, ahol felfestésre nincs lehetőség, vagy nem célszerű a festett jelzések alkalmazása.
- Útjelzések terepi értékelése
Az útjelzés terepi értékelésének célja a jelzéseknek az útjelzés-festési útmutatóban szereplő országosan egységes irányelveknek való megfelelés vizsgálata. Bár sokszor elhangzik: a kevésbé jó jelzés is jobb mint a semmi; már ha a jó utat mutatja, mégis különbséget kell tennünk és arra kell törekednünk, hogy a kirándulók, túrázók bárhol az országban jól, szépen és lehetőség szerint tartósan kijelölt utakon járhassanak.
A Magyar Természetjáró Szövetség a turistautakért felelősséget vállaló országos szervezetként az országos turistaút hálózatot egységes rendszernek tekinti.
Ez a szemlélet a turistautak egységes nyilvántartási rendszerének fejlesztésében, a turistautak azonos színvonalú fenntartásának szervezésében, a turistautak kijelölésének, jelzésének, táblázásának egységében is meg kell jelenjen. Meggyőződésünk, hogy az országosan egységes gondozás és útjelzés a turisták biztonságát is szolgálja mindamellett, hogy a jól jelzett és karbantartott turistaút hálózat több kezdő turista számára is vonzóbbá teheti a természetjárást, mint a szabadidő eltöltésének hasznos és egészséges módját.
A turistautakkal kapcsolatos útmutatóinkat azzal a nem titkolt szándékkal frissítettük, és adtuk ki újra, hogy a turistautakkal való foglalkozás egységességéhez adjunk egyértelmű iránymutatást.
Az útmutatók tartalmával kapcsolatos konkrét észrevételeket, jobbító szándékú javaslatokat emiatt jó szívvel fogadjuk bárkitől.
A már korábban megjelent, szintén ingyenesen letölthető kiadványainkból ezt is megtudhatod!