Mintegy 600 millió forintos természetvédelmi projektet indít a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, a száraz gyepek megőrzése Közép-Magyarországon LIFE+ Nature pályázat keretében 650 hektáron végeznek természetvédelmi munkákat.
Sipos Katalin, az intézmény szakmai igazgatóhelyettese elmondta: a program 2018 augusztusában zárul. Hozzátette: a száraz gyepeknek kiemelkedő a biológiai sokféleség megőrzésében betöltött szerepe, több gyepállomány a védendő társuláshoz tartozik.
A száraz gyepek a természetvédelmi, gazdálkodási szempontból nagyon fontos élőhelyek, amelyek az évezredes tájhasználat során alakultak ki. Az elmúlt évtizedek radikális változásokat hoztak a tájhasználatban, s ez a folyamat főként a művelési módokban történt változásoknak tudható be.
Sztyepprét a Tétényi fennsíkon
A programban a elvégzik a folyamatosan előretörő cserjék irtását is, gyeprekonstrukciós beavatkozásokat hajtanak végre, felszámolják az emberi tevékenység okozta károkat.
A projekt keretében két új tanösvény is létrejön, a Tétényi Fennsíkon és a Budaörsi Kopárok területén, illetve felújítják a Fóti-Somlyó tanösvényt.
A megközelítőleg 2 millió eurós költségvetésű projekthez az Európai Unió közel 1,5 millió, a Földművelésügyi Minisztérium 456 ezer euróval járul hozzá.
Korábbi cikkeink:
A hazai biológiai sokféleség megőrzése a cél
Biodiverzitás tanösvény nyílt a Hajógyári Szigeten