A Magyar Nemzeti Múzeum régészei nyáron bukkantak a különleges ékszerre, ami 3000 évig pihent a földben. A múzeum frissen megjelent videójában megnézhetjük az európai viszonylatban is ritkaságnak számító késő bronzkori kincset.
A lelet feltárása igazi szenzációnak számít, hiszen az európai régészettörténetben is egyedülálló darabról van szó. A bronzkori nyakék több mint 3000 éven keresztül rejtőzött a föld mélyén, míg a Magyar Nemzeti Múzeum régészei, dr. Tarbay János Gábor vezetésével, idén nyáron fel nem tárták.
A Somló hegyen talált ékszer ritkaságát nemcsak kora, hanem érintetlensége és művészi kidolgozottsága is kiemeli.
A múzeum által frissen közölt videóban megismerhetjük a páratlan aranykincset és feltárásának körülményeit.
Ahogy írják a Magyar Nemzeti Múzeum közleményében, „A pompás ékszert, valószínűleg a korabeli elithez tartozó nő viselhette. Stílusát és díszítését tekintve a dunántúli urnamezős kultúra területén deponált aranyfólia borítású bronzdiadémok és díszkorongok köréhez illeszkedik, továbbá kapcsolódik a nyugat-közép-európai urnamezős aranyművesség tárgyaihoz is.” Az ilyen kincsek azonban nem kötődnek temetésekhez, így kérdéses, hogy miért rejthették el a nyakéket.
A régészeti feltárás során a szakemberek rendkívüli gondossággal jártak el. Az augusztusi ásatások alkalmával egy több órán át tartó művelet eredményeképpen sikerült kiemelni a pompás nyakéket, amely a közeljövőben a nagyközönség számára is megcsodálható lesz.
A ritka lelet október közepétől a Hónap Kincse kamaratárlaton látható a Magyar Nemzeti Múzeum Széchényi-termében
, így minden látogató számára hozzáférhetővé válik a bronzkor egyik legnagyobb rejtélye.