Tiszasziget évtizedek óta büszkélkedik azzal, hogy ott van az ország legmélyebb pontja. Kopjafa mellett emlékhely is hirdeti a „legséget”. Aztán 2007-ben kiderült, a mélypontnál is van mélyebb.
Azon kevésbé lepődünk meg, hogy az ország legalacsonyabb pontját valahol az Alföldön találjuk. Az azonban már érdekesebb, hogy a Tiszaszigetnél kijelölt legmélyebb pont is pontatlan. Az 1980-as évek közepén hazánk összes nevezetes pontját – legészakibb, legdélibb, legkeletibb, legnyugatibb, legmagasabb és legmélyebb, sőt még az ország közepét is – meghatározták és emlékhelyekkel jelölték.
Ekkor még úgy tudtuk, hogy a legalacsonyabb pont tekintetében Tiszasziget a nyertes 75,8 méterrel.
A helyszínre 1984-ben kopjafa került, amely köré kis emlékhely (Mélypont-emlékhely) épült ki nádfedeles pihenővel, térplasztikával és kerékpártárolóval.
Az emlékhely azóta kedvelt kirándulóhellyé vált.
2007-ben viszont a tiszaszigeti mélypont története váratlan fordulatot vett. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékének egyik kutatója, Dr. Szatmári József modern geodéziai (műholdas) helymeghatározó mérésekkel kimutatta, hogy a legmélyebb pont nem Tiszasziget mellett található, hisz ennek a pontnak a magassága „csak” 76,7 méter. A Szegedhez tartozó Gyálarét és Röszke között, a Tisza árterében elterülő lúdvári részen található az a 75,8 m-es pont, amely Magyarország legalacsonyabb pontjának számít. Így alakult ki az a faramuci helyzet, hogy az emlékhely és a földrajzilag pontos nevezetes hely elkülönül egymástól.
Jelenleg a Központi Statisztikai Hivatal Földrajzi alapadatok felsorolásában az ország legmélyebb pontja 76 méteres balti tengerszint fölötti (tszf.) értékkel szerepel, a helyszínül pedig Gyálarétet jelöli meg.
Ha kedvet kaptál felfedezni az ország földrajzi legjeit, a Magyar Természetjáró Szövetség által létrehozott „Portyázások Magyarország jellemző földrajzi pontjaira” elnevezésű jelvényszerző túramozgalommal bejárhatod. A túramozgalom igazolófüzetét ide kattintva töltheted le.