Tizenkettőből hat madár maradt életben. Állatkínzás és természetkárosítás miatt tett feljelentést a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
A kis molnárfecskék össze-vissza hevertek a fűben és a járdán Túrkevén, a Petőfi téren, a megtaláló szedte össze, etette és itatta az életben maradt madarakat, illetve szólt a nemzeti park természetvédelmi őrszolgálatának is. A helyszínen egyértelműen megállapítható volt, hogy a molnárfecske-fiókák nem maguktól kerültek oda, hiszen az egyik közeli lakás ablakaiban frissen eltávolított molnárfecske-fészkek nyoma volt észlelhető, ahol még másnap is folyamatosan keresték a szülőmadarak fészkeiket és fiókáikat - írja a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a Facebook-oldalán.
Legalább három molnárfecske-fészket semmisítettek meg az elkövetők. A természetvédelmi őrszolgálat állatkínzás és természetkárosítás miatt feljelentést tett a rendőrségen. A nemzetipark-igazgatóság átvette a hat túlélőt, néhány napos gondozás után pedig más fészkekbe adoptálta őket.
Pár nap múlva ismét bejelentés érkezett: Törökszentmiklóson vertek le két fészket, a fiókákat pedig ledobták egy hulladéktároló elé. A forgatókönyv ugyanaz volt: feljelentés, az öt kisfecske pedig pótszülőhöz került.
Az elmúlt húsz évben megfeleződött a hazai fecskeállomány, és míg hébe-hóba hallani lehet fecskevédelmi kezdeményezésekről, a lakosság sokszor szívtelenül elbánik velük. Pedig a klímaváltozással megjelenő új szúnyogfajok és az általuk terjesztett betegségekkel szembeni küzdelemben is nagyon fontos lenne, hogy vigyázzunk a fecskéinkre.
Kapcsolódó cikkeink:
Fecskeházat terveztek a Szegedi Vadaspark tavához
Civilek fogtak össze a fecskékért
Megérkeztek az első sarlósfecskék
Most kell tennünk a fecskékért