Évek óta komoly problémát jelentett a Szénás-hegycsoport elkerített, fokozottan védett területén, hogy a tiltás ellenére rengetegen látogatták és bolygatták a különösen értékes és törékeny élőhelyet. Az új turistaúttól azt remélik a természetvédelmi szakemberek, hogy a szigorú szabályokat betartva, betartatva kevesebb kárt okoznak majd a látogatók a védett természeti területen.
Az új, piros kereszt jelzésű turistaút mintegy 1,5 km hosszú, és a Nagy-Szénás felől érkező piros sáv jelzést köti össze Pilisszentivánnal az Iváni-hegy alatti fokozottan védett természeti területen keresztül. Az útvonal létrehozását a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság kezdeményezte Pilisszentivánnal együttműködve, a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) segítségével. Az új turistautat az MTSZ irányításával önkéntesek festették ki.
A nemzeti park igazgatóság a belépési pontokra kihelyezett táblákon hívja fel a látogatók figyelmét a legfontosabb tudnivalókra, szabályokra, korlátozásokra – legfőképpen arra, hogy
a kijelölt útvonalról letérni a törvények szerint szigorúan tilos,
hiszen fokozottan védett természeti területről van szó.

A Borbás-gerinc, a pilisi len legfontosabb élőhelye, fokozottan védett terület lévén nem látogatható szabadon. Ide csak szakvezetéses túrákon lehet belépni. Ezen a fotón is látszik, mennyire más a gerinc két oldala

Nem véletlenül. Bár a Köves-árokban vezető új turistaút kellő távolságot tart a veszélyeztetett, egyébként a Magyar Természetjáró Szövetség logójában is feltűnő pilis len élőhelyeitől, már közvetlenül a kitaposott ösvény mellett is élnek védett erdei növények. A közeli dolomitsziklagyepek pedig számos olyan ritka és védett növényfaj élőhelyét jelentik, amelyek régebbi korok éghajlati időszakaiból maradtak fenn, vagy kimondottan a dolomit-alapkőzethez kötődnek. A szabályok betartása ezért is kiemelten fontos.

A szabályok betartatását polgári természetőrök is segítik

A turistaút gondolata már évekkel korábban felvetődött, amikor a szakemberek azt tapasztalták, hogy minden tiltás, tábla és kerítés ellenére egyre többen látogatják a fokozottan védett természeti területet. A tendencia a COVID-járvány alatt csak tovább erősödött, ráadásul ismeretlenek engedély nélküli, turistajelzésnek tűnő, és így a jóhiszemű kirándulókat megtévesztő jeleket is felfestettek itt, ami fokozta a természetvédelmi károkat.
A szabályos turistaút most történt kijelölésével egyrészt remélhetőleg az úton lehet tartani a látogatókat,
másrészt a környező települések lakóinak is lehetőségük lesz kedvelt útvonaluk legális használatára.

A kapura is felkerültek a turistajelzések

A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és Pilisszentiván közötti együttműködés részeként
a nemzeti park kiképzett és levizsgáztatott nyolc helyi polgári természetőrt,
akik a Természetvédelmi Őrszolgálat hivatásos tagjaival együtt egész évben járják majd a területet a pilisi len és élőhelyének védelme érdekében – különösen odafigyelve a virágzási időszakra.

A pilisi len egy törpecserje, és valóban kicsi, 10-25 centis mindössze

Pilisi len
Pilisszentiván és Nagykovácsi között, a Szénások Európa Diplomás Területen él a pilisi len (Linum dolomiticum), hazánk növényvilágának egyik legkülönlegesebb faja. A sárga virágú, fokozottan védett évelő növény ugyanis kizárólag a Szénások dolomitlejtőin lelhető fel, sehol máshol a világon nem találkozhatunk vele. Ez a mindössze 10-20 centiméter magasságú törpecserje április-májusban virágzik, és a fiatal példányok különösen sérülékenyek, taposásuk azonnal a pusztulásukhoz vezet.

Pilisi len

A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság közlése szerint a pilisi len egyedszáma az elmúlt másfél évtizedben folyamatosan és jelentősen csökkent, jelenleg 9816 példányát tartják számon. Ennek a folyamatnak részben a csapadékhiány és a magas felszíni hőmérséklet az oka, de a területre a tiltás ellenére rendszeresen bejáró kirándulók és kerékpárosok általi taposás szintén óriási károkat okoz.
A pilisi len májusban virágzik, élénk sárga virágai messziről is felismerhetőek. Azonban nem egy időben bont virágot az összes egyed, sőt, nem is mindegyik virágzik – utóbbiak felismerése gyakorlott szemet igényel. A fiatal példányok csupán 1-2 cm-esek, száruk még nem fás, ezért különösen sérülékenyek, ráadásul nehezen észrevehetők. Ha ezeket a töveket akár akaratlanul letapossuk, azzal el is pusztítjuk a növényt. Olyanra is volt példa, hogy a tiltás ellenére kerékpárral, sőt quaddal hajtottak be a fokozottan védett területre, ahol így jóvátehetetlen károkat okoztak.
A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a pilisi len élőhelyén – így többek között az Ördög-torony, a Kis-Szénás, a Tanács-szikla, az Iváni-hegy, a Borbás-gerinc területein – jelenleg is számos beavatkozást végez az állomány megmentéséért, ez a küzdelem azonban nem érheti el a célját a helyi lakosság támogatása és segítsége nélkül.

Ismeretterjesztő táblák az új turistaút mentén

Ezért a nemzeti park igazgatóság, érzékelve a gyalogos turizmus iránti igényt, ugyanakkor szem előtt tartva a környezet megóvásának elvét,
kísérleti jelleggel kezdeményezte a Köves-árokban vezető új turistaút létesítését.
Az új turistaút
Az egyeztetések és a terepi bejárás után a Magyar Természetjáró Szövetség kérvényezte és megkapta a szükséges engedélyeket a Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályától, valamint az erdőgazdálkodó Pilisi Parkerdő Zrt.-től.

Az új turistaút jelzéseit a Telex internetes újság önkénteseiből álló csapata festette ki az MTSZ munkatársainak irányításával

A szabványos jelzésekkel ellátott turistautak létesítése és kezelése országosan az MTSZ hatáskörébe tartozik, azok jelzéseit a saját munkatársai, tagszervezeteinek önkéntesei, illetve az évente meghirdetett jelzésfestés-pályázat nyertesei festik fel. Az MTSZ ezen felül rendszeresen szervez vállalatok, cégek részére önkéntes jelzésfestést is a társadalmi felelősségvállalási programja keretében, ahogy ez a szóban forgó turistaút esetében is történt.
A piros kereszttel jelölt turistautat 2025 áprilisának első szombatján a Telex internetes újság munkatársainak 12 lelkes önkéntesből álló csapata festette ki – a Magyar Természetjáró Szövetség szakmai irányítása mellett, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság segítségével.

Az MTSZ munkatársai tartanak ismertetőt a jelzésefestés rejtelmeiről a Telex internetes újság önkénteseinek

Az MTSZ munkatársa ismertette a jelzésfestés fontosabb elméleti és gyakorlati tudnivalóit, valamint a biztonsági előírásokat, majd az önkéntesek több csoportban láttak neki a Pilisszentivánról Nagykovácsi irányába vezető új turistaút piros kereszt jelzéseinek felfestéséhez. A szép tavaszi időben már kora délutánra sikerült végezniük a munkával.

Az új turistaút jelzéseit a Telex internetes újság munkatársainak 12 lelkes önkéntesből álló csapata festette ki

Az engedélyeket a természetvédelmi hatóság egyelőre csak kísérleti jelleggel, tíz évre adta meg, így kizárólag a túrázók, kirándulók viselkedésén múlik, hogy a „próbaidőszak” után is élvezhetik-e majd ennek a kivételes adottságú tájnak a természeti szépségeit. Amennyiben a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság azt tapasztalja, hogy letérnek a jelzett nyomvonalról, és ezzel kárt tesznek a sérülékeny élőhelyben, az út engedélyét várhatóan visszavonják.
A virágzó pilis len és a Szénások fokozottan védett, turistautakkal nem átszőtt természeti területének bemutatására a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei szervezett túrákat, szakvezetéseket is indítanak az érdeklődők számára. Ezek a területek a jelzett turistautakkal ellentétben kizárólag a meghirdetett események keretében, szakvezetéssel látogathatóak.

Az új, piros kereszt jelzésű turistaút a Szénásokon
