Az őszi szünet alatt gyakran fejtörést jelent, hogy milyen programokkal töltsük ki a napokat. Olyan izgalmas és látványos családi túrákat gyűjtöttünk össze, amelyek az elkövetkező időszakban is jól jöhetnek.
Háromkilátós gyerekbarát túra a Budai-hegységben
Ezzel a túrával akkor se lőhetünk mellé, ha kicsit nagyobb gyerekekkel vágunk neki a Budai-hegységnek. Ugyanis tele van izgalmas kilátókkal, kiszállóhelyekkel, több ponton lehet közben inni-enni, és akár még libegőzéssel vagy gyermekvasutazással is kiegészíthetjük az élményt.
A túra két részből áll, és mindkét kis (3-4 kilométeres) kör a kiindulópontra, a Szépjuhásznéhoz tér vissza. Ez nem mellesleg a Gyermekvasút egyik állomása, ami jól jöhet, ha mondjuk a kisebbek megunták a menetelést, de szívesen töltenénk még időt a természetben.
Az útvonal egyik nagy előnye, ha sokallnánk a hosszát, vagy a gyerek elfáradna, akkor két részletre bontható, és az egyik kört levágatjuk róla a Szépjuhásznénál.
Az egyik körutat követve Budapest legmagasabb pontjára, a János-hegyi Erzsébet-kilátóhoz jutunk el, ahol a panoráma megtekintése után szusszanhatunk a kilátó saját kávézójában vagy a közeli büfénél, de akár le is libegőzhetünk Zugligetbe. A másik kör a Nagy-Hárs-hegyre, majd a Kis-Hárs-hegyre vezet, ezeknek a csúcsán is áll egy-egy kilátó, ahonnan klassz panoráma tárul elénk a budai hegyekre. Az így leírt „nyolcast” néhány óra alatt könnyedén teljesíthetjük, talán csak az első másfél kilométer jelent némi kihívást.
Kirándulóhely függőhíddal a Dunakanyarban
A Naszály lábánál, a Monyók-völgyben, a Lósi-patak mentén található a mintegy 5 km hosszú Gyadai tanösvény, amely 13 állomáson ismerteti a környék élővilágát. Van itt mély völgyön átívelő függőhíd, mocsár felett csalinkázó, girbegurba cölöpsétány, az egyensúlyozást próbára tevő lépegetőcölöpök és gerendák, valamint egy hintahíd is.
A gyerekek itt nemcsak arról olvashatnak, hogy milyen jelentősége van a holt fának az erdő életében, de saját maguk is megtapasztalhatják, mennyi élőlénynek ad otthont egy korhadt fa.
Az ösvény felénél megpihenhetünk az Óriások pihenőjénél, ahol a padok és asztalok mellett tűzrakó helyeket is kialakítottak.
Innen, ha kedvünk tartja, és a gyerekeknek van még ereje, bejárhatjuk a táv második felét is, de ha ezt inkább egy másik alkalomra tartogatjuk, akkor egy betonúton visszasétálhatunk a kiindulópontra.
A legkisebbekre szintén gondoltak: nekik egy 300 méteres élményösvénnyel kedveskedtek a tanösvény létrehozói. Viszonylag könnyű terep, mindössze 200 méter a szintkülönbség, így kezdő túrázók vagy kisgyerekes családok is bátran kipróbálhatják. 2-3 óra alatt könnyen bejárható, de annyi a látnivaló, hogy akár egésznapos elfoglaltságra is készülhetünk. A tanösvény kiindulópontjánál, a Katalinpusztai Kirándulóközpontnál találunk egy hatalmas rétet, ahol a gyerekekre minivasút és a játszótér is vár.
Visegrád rejtett ösvényein
A látványos családi túra a Nagy-Villám környékét járja be, és a gyönyörű dunai panorámák mellett kevésbé ismert útvonalakat is útba ejt. Nagy előnye, hogy az út során számos helyen kínál remek kilátást a Dunakanyarra.
A panorámavadászat már rögtön a túra elején elkezdődik a Zsitvay-kilátóban, ahonnan a meredek sípályán ereszkedünk le, közben végig az ország egyik legszebb tájának látványában, a Börzsöny magas csúcsaiban gyönyörködve.
A gyerekek számára népszerű élményelem lesz a Mogyoróhegyi vadaspark, ahol szarvasokat és muflonokat láthatnak. A túra útvonala hosszan követi a Mogyoróhegyi tanösvényt, így a táblákat olvasgatva érdekességeket is megtudhatunk a hegy élővilágáról. Útba ejtünk egy kis tavat, két forrást és az Erdészek Barátság Parkját, ahol különleges, faragott kopjafákat láthatunk.
Az 5 km-es körtúra átlagos tempóban 2-2,5 óra alatt teljesíthető, de tekintettel a látnivalókra és a marasztaló panorámapontokra, inkább szánjunk rá több időt. Az útvonal nagy része szintben halad, de kisebb-nagyobb lejtőkre és emelkedőkre azért számítani kell.
Családi kör Kisújbánya és Pusztabánya környékén
A túránk a Keleti-Mecsek egy vadregényesebb területét mutatja be. Indításnak a Cigány-hegyre mászunk fel rövid kaptatón a 360 fokos kilátásért.
Az épület nemcsak egyedi, de a Keleti-Mecsek mindössze két olyan kilátójának egyike, ahol körpanoráma fogadja a túrázókat.
A Cigány-hegyről Pusztabányára ereszkedünk le, részben a Dél-dunántúli Kéktúra csodaszép útvonalán, amelyen számos forrást fedezhetünk fel az erdőben. Ezek nem foglalt források, vízvételezésre nem alkalmasak, így javasoljuk, hogy eleve kellő mennyiségű vízzel induljatok neki az útnak! A mindössze kicsit több mint 7 kilométeres könnyű útvonal ideális arra, hogy a gyerekek is belevessék magukat a vadonba!
Bükki libegőzés panorámás sziklaszirttel és vízesésekkel
A Lillafüreden és környékén vezető, kevésbé rutinos túrázóknak is ideális útvonalunk ugyan tartogat némi szintkülönbséget, a kapaszkodást mégis megússzuk, hiszen libegővel jutunk fel a Jávor-hegy tetejére, hogy onnan kényelmes sétával érjük el a település egyik legszebb panorámáját nyújtó kilátópontot, a Fehér-kőt.
A sziklaszirttől gyönyörű bükkösön át vezet le az út a hegyről, és a Mária sétányon is végigmegyünk, ahol két kegyhelyet is megnézhetünk, de alagúton is átkelhetünk.
És ha már Lillafüreden járunk, nem utazhatunk tovább anélkül, hogy sétáljunk egyet a Palotaszálló függőkertjében, ahol hazánk legmagasabb vízesését találjuk.
A túrát sok élményelem tarkítja: utazunk libegőn, és több pihenőhelyet, egy forrást, valamint büféket és éttermeket is érintünk. Azonban ne feledjük, hogy az útvonal végigjárását a libegő nyitvatartási idejéhez kell igazítanunk.
Laza tihanyi túra pazar panorámákkal
Ezen a könnyű, rövid és gyerekes túrázóknak is bátran ajánlható útvonalon előbb az Apáti-hegy csúcsán álló Őrtorony-kilátót hódítjuk meg. Itt elidőzhetünk, mivel érdemes minden oldalon hosszasan kiélvezni az elénk táruló látványt.
A teljes körpanoráma lenyűgöző, akár a Tihanyi-félsziget központja, akár a Balaton-felvidék dimbes-dombos tájképe felé tekintünk.
Alattunk a közel száz éve ültetett levendulás védett maradványa terül el, útvonalunk is erre vezet. A különleges, egyedi hangulatú domboldalon lesétálva a levendulabokrok és mandulafák között a Balaton is kibukkan.
A félsziget dűlőútján és rövid emelkedőn keresztül jutunk túránk másik látványos részére, ahol a Lóczy Lajos tanösvény jelzéseit követjük. A félsziget nyugati peremén húzódó dombsor olyan páratlan szépségű kilátásokat nyújt, ahol nehéz hátrahagyni az egymást követő kilátópontokat, még ha csak néhány tíz méter választja is el azokat.