Szuper hazai helyszíntippek bivakoláshoz

Egy tapasztalt hálózsákos turista jóformán bárhol tábort tud verni, de sokkal jobb olyan környezetet választani, ahol van valami plusz, ami hozzátesz az erdei kintlét kényelméhez. Válogatásunkban olyan erdei menedékeket, tábororozásra alkalmas helyszíneket ajánlunk, melyek nemcsak komfortjukkal, de mesés környezetükkel is hangulatos éjszakázást ígérnek a bivakolás kedvelőinek.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Dömsödi Áron / MTSZ (Kiemelt kép)
Forrás:
termeszetjaro.hu
2024. április 5.

Egy tapasztalt hálózsákos turista jóformán bárhol tábort tud verni, de sokkal jobb olyan környezetet választani, ahol van valami plusz, ami hozzátesz az erdei kintlét kényelméhez. Válogatásunkban olyan erdei menedékeket, tábororozásra alkalmas helyszíneket ajánlunk, melyek nemcsak komfortjukkal, de mesés környezetükkel is hangulatos éjszakázást ígérnek a bivakolás kedvelőinek.

A Nyugati-Mecsek egyedülálló nomádszállása

A Jakab-hegy turistapihenője kellően távol található minden településtől ahhoz, hogy hangulatos erdei menedéket jelentsen számunkra. Az egyedi, templomra emlékeztető épületet a II. világháború után visszatérő pálosok emelték, de az új politikai rend nem engedte befejezni az építkezést. Ezt követően az erdészet pihenőhellyé alakította a helyet, ami 2021 óta megújult, egyedi komforttal szolgálja a turistákat.

A nagyobb csoportot is befogadni képes, kimondottan bivakolásra kialakított épület két alsó szintjén fapriccseken és kőpadlón, a padláson deszkapadlózaton lehet aludni. A három kisebb és egy nagyobb fekhely köré akár további tíz ember is behúzódhat lentre, az élővilág elől fémhálóval lezárt, egyik oldalról természetes fényt kapó padláson további kb. 10 felnőtt fér el kényelmesen. (A keskeny priccseken felnőttből 1-1, kisebb gyerekből 2-2 nyújtózhat el.) A masszív épület körül tűzrakó hely, padok és asztalok szavatolják a tábori hangulatot, jó időben a tágas tisztáson sátrazni vagy szabad ég alatt aludni is lehet. A kinti kényelmes bútorokat szintén nagyobb csoportokra méretezték. Két dolog azonban nincs a hegyen: vécé és víz.

A bakonyi olvasókabin

Ajka mellett, a Csinger-völgy száraz oldalágában, a Bányászati Múzeumtól alig pár perc sétára található a formabontóan nagyszerű építmény, ami egy könyvtár olvasószobáját és egy éjjeli erdei menedék praktikumait ötvözi. Az erdei környezetre tekintő, teljes frontfalán üvegablakkal borított, zárt faszerkezet kiváló pihenőhely, ami akár éjszakai menedékként is funkcionál. Magasba törő hasáb formája, sallangmentes faszerkezete és 3 méteres üvegablaka szürreális megjelenést kölcsönöz a bükkök és gyertyánok között álló házikónak.

Az egyedi kabin három szinten, a könyvespolcok közti tér harmadán kínál egyszerű farostlemez fekhelyeket. Három ember kényelmesen elfér, hatan pedig nagy egyetértés esetén fekhetnek a három szinten, amelyek közül a felső kettő függőleges falétrán érhető el. A fekhelyen kívül azonban más nem szolgálja a táborozást: a kabin környezetében padok, forrás vagy tűzrakó nincsen, cserébe viszont egyedi környezetet, különleges élményt kapunk.

Menedék a bükki éjszakában

A Tar-kő alatt, egy nyeregpont oldalában áll a mindig nyitott, bárki számára hozzáférhető Toldi-kunyhó. Benne három egyszemélyes, szivaccsal burkolt priccs található körben, a fal mellett; továbbá asztal és vaskályha szolgálja a komfortot, ruháinkat pedig kifeszített kötélen száríthatjuk. (Persze a szivacsok helyett érdemes saját matracra feküdni.) A kellemes erdei éjszakázásról a kályha kéménycsövének burkolata is gondoskodik, mivel ez reggelig is sugározza a hőt, hidegebb időben is langyosan tartva a házikó levegőjét.

A kunyhó felszereltségéről, a bekészített száraz fa mennyiségéről az előzőleg itt éjszakázók gondoskodnak, de ajánlott mindent magunkkal vinni, amire szükségünk lehet. A ház előtt (kőből rakott) tűzrakó hely, pad és asztal található, forrásért a völgybe kell ereszkedni. A fűtési lehetőség, a kényelmes elrendezés és a fagerendás kialakítás a mindentől távol eső fekvéssel társulva igazi felvidéki pásztorkunyhók (útulňák) hangulatát idézi.

Kéktúrázók menedéke a Vértesben

Az Országos Kéktúra útvonalának egyik legérdekesebb szálláshelye található a vértesi Szarvas-kút mellett. Az árnyas fák alatt csendes és szélvédett, igényesen kialakított környezetet élvezhetünk, ahol forrás, padok és asztalok, bográcsozásra is alkalmas tűzrakó, valamint egy kétszintes esőház biztosít pihenést a megfáradt vándoroknak. A szabadon használható épület alsó, nyitott része is alkalmas lehet a bivakolásra, de az igazi kényelmet az ajtóval és kis ablakkal zárható tetőtér jelenti, ahol négy személynek kényelmes helyet adó, széles fapriccseken lehet lepihenni. Első pillantásra is érződik a puritán, lambériás belső lakályos közege, amit az esti gyertyafény csak tovább fokoz. Vaskályha vagy efféle nincs, de a jól megépített fakuckó derékaljjal és hálózsákkal még a leghidegebb téli napokon is kiváló menedék. Az itt fakadó forrásról azonban tudni kell, hogy gyakran elapad! Célszerű folyadékkal érkezni, vagy az innen valamivel több mint egy kilométerre fekvő, bővizű Mátyás-kútnál tudjuk megtölteni a kulacsunkat.

Gerecsei idill

A Héregtől alig másfél kilométerre fekvő Király-kúti-rétet a piros turistaúton érhetjük el, ahol nem csupán bővizű forrásra, de kiváló táborhelyre is lelhetünk. Az erdő közepén megbúvó virágos, lankás rét alsó részén fakad a forrás, fentebb pedig padokkal, asztalokkal és tűzrakóval ellátott pihenőhely vár ránk, amely mellett egy hatalmas, háromszög alakú esőház áll. A hangulatos rét tökéletes a bivakoláshoz, a faház pedig kiváló menedéket nyújt az időjárás viszontagságaival szemben. Ha nem akarunk a földön aludni, a ház keresztgerendái a függőágy rögzítését is lehetővé teszik. Nagyobb társaság is be tud ide húzódni, a tisztás éjjeli csillagos égboltja pedig csodás környezetet teremt a táborozáshoz.

Várfalak alatt, lankák fölött – éjjel a Rezi várban

A Balaton menti hegysor nyugati végéhez közel, kis sziklabércen áll a térség talán legizgalmasabb várromja, a romantikus megjelenésű Rezi vár. A kompakt kis vármaradvány bejárata előtt széles, árnyas placc terül el, rajta nagy társaságokra méretezett tűzrakók, padok és asztalok, vécék találhatók. Akad itt egy széles esőtető is, betonpadlóján a pad-asztal garnitúra dacára négy ember is elfér, de ha beverne a víz a fedél alá, akkor a vár bejárati épületének sóderrel felszórt padlójára is behúzódhatunk. Vizet lentről kell felhozni, de a falu és a parkoló nincs messze, a kilátás pedig mindenért kárpótol. A sátorozáshoz kialakított táborhely a rom falain kívül található, a kilátást így nem a tűz mellől, hanem a várba besétálva csodálhatjuk meg.

Rezi várából széles a panoráma a zalai domboktól a Bakony bérceiig, de ha igazán lenyűgöző látványra vagyunk kíváncsiak, ahhoz hajnali ébredés szükséges: a napkorong a Tapolcai-medence tanúhegyeinek szögletes sziluettjei közül „mászik” az égre, közben megfestve a gyakorta ködben úszó völgyeket. A vár könnyen elérhető, tökéletes táborhely nyári kint alváshoz a Balaton közelében, viszont pozíciója okán a Kéktúrán kívül más túrákba nehezen beilleszthető.

Még több remek bivakmenedék közül szemezgethetsz a Természetjáró oldalán. Az ország különböző pontjáról összeválogatott táborhelyek között találsz klasszikus erdei menedéket, kályhával fűthető kunyhót, egyedi kilátót, és barlangszállást is. Kattints a lenti listára!


Cikkajánló