A jelek szerint sokan és meglehetősen kreatívan használják fel az ízletes medvehagymát.
Április közepén ért véget a receptversenyünk, amelyre jobbnál jobb megoldások érkeztek a medvehagyma különféle módon történő felhasználására. Medvehagymás kenyértől egészen a sajtrolóig terjedt a kínálat, így nem volt könnyű helyzetben nyomtatott magazinunk Gasztro rovatának szerzője, Dénes Andrea, aki végül az első három helyezett mellett egy különdíjat is felajánlott. Ezúton köszönjük a beküldött recepteket (ki is próbáltunk közülük párat :) ), és most bemutatjuk a három plusz egy díjazott pályázatot.
Első helyezett: Medvehagymás juhtúróval töltött kucsmagombafejek
Mivel felénk, Kimle közelében rengeteg medvehagyma terem, így elég sok felhasználási módot ismerek, de a medvehagymás juhtúróval töltött kucsmagombafejek a kedvencem. Április eleje, közepe fele már előbújnak a kucsmagombák, amelyek szintén nagyon finomak.
Elkészítés:
A megtisztított medvehagymát apróra vágjuk, összekeverjük a juhtúróval és ízlés szerint sóval. A túrót beletöltögetjük a kucsmagombafejekbe, amiket körbe lehet még tekerni szalonnával. Előmelegített sütőben 180 fokon 15-20 perc alatt kész is az igazi tavaszi különlegesség.
Tomasits Milán
Második helyezett: Medvehagymás sajttekercs
Hozzávalók:
- 300 g Trappista sajt (lehet sovány is)
- 1 natúr tömlős sajt
- 1 csokor medvehagyma
- 1 csomag gépsonka jellegű sonka (ízlés szerint lehet sertés, pulyka stb.)
- Fűszerek (fokhagyma-granulátum, szárított metélőhagyma)
Elkészítés:
A sajtot felkockázzuk, egy cseréptálba tesszük, vízzel felöntjük, mikróban megolvasztjuk, nem nagyon folyósra, csak puha, alakítható állagúra. Amíg a sajt olvad, a medvehagymát megmossuk, lecsepegtetjük, papírtörlőn megszárítjuk, szárát levágjuk. A tömlős sajtot kikeverjük a fokhagymával, metélőhagymával. Az olvadt sajtról óvatosan leöntjük a vizet, és egy kisebb, téglalap alakú tálcára öntjük. Fél centiméteres vastagságúra simítjuk, igyekezve, hogy egyforma vastag legyen, és ne szakadjon ki sehol. Hamar kihűl és megszilárdul. Egy rétegben ráfektetjük a sonkaszeleteket, hogy teljesen betakarja a sajtot. Egyenletesen megkenjük a sajtkrémmel, és beborítjuk a medvehagymával. Óvatosan elkezdjük feltekerni a hosszabb oldalán. Mikor az egészet feltekertük, szorosan fóliába csomagoljuk. Rövid időre (10 perc) mélyhűtőbe tesszük. Utána sima hűtőben tartjuk, amíg teljesen meg nem szilárdul a sajt. Legjobb este elkészíteni, és másnap reggelre tökéletes, szépen szeletelhető.
Tipp: sokféleképpen elkészíthető a sajttekercs, lehet sonka-sajtkrém helyett szalámis-körözöttes, de meg lehet bolondítani pirított magvakkal is. Ínyenceknek márványsajtos krémmel, készítettem már camembertes, aszalt áfonyás-diós verziót is.
Varga Boglárka
Harmadik helyezett: Sajtos-medvehagymás tojásfasírt
Hozzávalók:
- 16 db tojás
- 1 csokor medvehagyma
- 15 dkg sajt
- 4 ek olaj
- só ízlés szerint
- 6 ek zsemlemorzsa
- 2 csapott ek liszt
- 2 teáskanál fűszerpaprika
- 2 gerezd fokhagyma
- 5 dl olaj
Elkészítés:
15 db tojásból rántottát készítünk. Amikor a rántotta kihűlt, egy nagyobb tálba tesszük. Hozzáadunk 1 db nyers tojást, lisztet, apróra vágott medvehagymát, zúzott fokhagymát, fűszerpaprikát, 10 dkg reszelt sajtot, 2 ek. zsemlemorzsát, ízlés szerint sózzuk, fűszerezzük. Jól összedolgozzuk, gombócokat formázunk belőle, megforgatjuk a maradék zsemlemorzsában, és forró, bő olajban kisütjük. A tetejére szórunk reszelt sajtot.
Dömőkné Salamon Csilla
Különdíj: Medvehagymás-tejszínes erdei gomba
Hozzávalók:
- 450 dkg friss/fagyasztott vegyes erdei gomba (nyári vargánya, érdestinóru, királytinóru)
- 300 ml főzőtejszín
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 5 dkg vaj
- 2 evőkanál extra szűz olívaolaj
- só, bors
- 2 teáskanál szárított kakukkfű
- 1 csokor friss/fagyasztott medvehagyma
- rizs vagy makaróni tészta
- reszelt parmezán
Elkészítés:
A vaj és olívaolaj keverékén megdinszteljük az apróra vágott vöröshagymát, majd rádobunk 2 gerezd fokhagymát és a szeletelt erdei gombakeveréket. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk 2 teáskanál szárított kakukkfűvel és fél csokor apróra vágott medvehagymával, hozzáöntünk 1 dl vizet, majd közepes lángon, fedő alatt 25-30 percig pároljuk. (A kakukkfű és a medvehagyma fantasztikus illatot és ízt ad a gombás ételeknek, emellett az emésztést is segítik.) Miután a gombák megpuhultak, némileg lepirítjuk őket, majd a szépen piruló gombakeverékre ráöntjük a főzőtejszínt, amivel 2-3 percig sűrűsödésig forraljuk. Végül hozzáadunk 1 gerezd összetört fokhagymát, és a maradék csokor frissen aprított medvehagymát. Ízlés szerint rizzsel vagy makaróni tésztával, parmezán sajttal megszórva tálaljuk.
Korondi Anita