A WWF Magyarország térképre rakta hazánk legkülönlegesebb, idős fákból álló természetes működésű erdőmaradványait.
Nem kis fába vágta fejszéjét a WWF Magyarország, ugyanis elhatározták, hogy összegyűjtik és térképre teszik hazánk legtermészetesebb formájában működő erdőrészleteit.
A feladathoz egy erdészekből és ökológusokból álló munkacsoportot hoztak létre, ők dolgozták ki azokat az irányelveket, amelyek alapján beazonosították a - természetvédelmi szempontból - kiemelten értékes erdeinket.
Ezeket „szentélyerdőknek” nevezték el, és ahogy a lenti térképen is látható, jó párat sikerült összegyűjteni, vannak közöttük városszéli parkerdők, másokra meredek hegyoldalakon, szurdokvölgyekben vagy az Alföld távoli tanyavilágában bukkanhatunk.
A térképet és egy paraméterezhető keresőfelületet a szentelyerdo.wwf.hu oldalon érhetitek el
A WWF közleménye szerint ezzel a gyűjtéssel azt szeretnék elérni, hogy ráirányítsák a figyelmet a még itt-ott megmaradt, idős fákból is álló, természetes működés elemeit mutató erdőmaradványokra.
Esélyt kínálva ezzel arra, hogy leltárba vegyük, térképre tegyük, és megőrizzük őket. Ne történjen meg a hagyományos véghasználatuk; sőt, ha szükséges, célzott természetvédelmi kezelést kaphassanak.
A szervezet arra bíztat mindenkit, hogy keresse fel és ismerje meg a szentélyerdőket, amihez egy erre dedikált weboldal, és a már említett térkép nyújt segítséget. Természetesen a védett területek felkeresése különös körültekintést és bizonyos szabályok betartását igényli a természetjárók részéről, ezért a WWF Magyarország túraleírásokat is összeállított a különleges erdők felfedezéséhez. A túrák - egy regisztráció után - ingyenesen elérhetőek, de kedvcsinálónak kettőt is feltettek az oldalukra.