Tanösvények a Hármashatár-hegyen innen és azon túl

Cikkünkben három érdekes budapesti tanösvényt mutatunk be. Van közöttük egy több mint százéves sétaút, egy különleges hüllő élőhelyét bemutató útvonal és egy digitális kalandösvény is.

Szöveg és fotó:
2024. május 10.

Cikkünkben három érdekes budapesti tanösvényt mutatunk be. Van közöttük egy több mint százéves sétaút, egy különleges hüllő élőhelyét bemutató útvonal és egy digitális kalandösvény is.

Guckler Károly tanösvény

A Hármashatár-hegy oldalában kanyargó Guckler Károly tanösvény 14 állomáson mesél a környék élővilágáról, geológiájáról és tájtörténetéről. Aki nem szereti a kaptatókat, annak ez az útvonal nagy örömet fog okozni, itt ugyanis nem kell ilyesmitől tartani, a tanösvény végig szintben halad. Leszámítva a Tábor-hegyi barlanghoz vezető kitérőt, ez azonban egy fakultatív lehetőség a hivatalos útvonalon túl.

A tanösvény kezdőpontját legkönnyebben a Szépvölgyi és a Hármashatár-hegyi út kereszteződésénél található Fenyőgyöngye étteremtől indulva közelíthetjük meg. Innen a Hármashatár-hegy csúcsa felé vezető kék jelzésre kb. félúton csatlakozik be a zöld kereszt jelzés. Itt van egy kis parkoló, és itt találjuk a tanösvény indítótábláját is.

A Guckler Károly sétaút, ahol a tanösvény vezet egyébként már több mint 100 éves, 1918-ban létesítették, kevesebb mint két év alatt.

A tanösvény névadója, Guckler Károly erdőmester – aki 1882-től 1923-ig sokat tett a budapesti erdőkért – direkt úgy tervezte meg a sétautat, hogy az végig kb. 370 méteres szintben haladjon.

A Virágos-nyeregig tartó Guckler Károly sétaút 3,5 km hosszú, a tanösvény első hét táblája az út jobb, a második hét pedig a bal oldalon található, hogy oda és vissza is legyen olvasnivaló. De aki nem szereti ugyanazt az útvonalat kétszer bejárni, az a Virágos-nyeregtől számos más irányba – például a Gercsei-templom vagy a Hármashatár-hegyi repülőtér felé – is folytathatja a túrát.

Érdemes a táblákat elolvasgatni, mert nagyon érdekes dolgokat tudhatunk meg nemcsak a közvetlen közelünkben található erdőről, de a nem is olyan távolban látható Óbudáról is, amit az út során két kilátópontból is alaposan megszemlélhetünk.

A táblákon érdekes régi fotókat és térképeket is láthatunk, például arról, hogy mennyit változott a táj az elmúlt száz évben, de kiderül az is, hogy mi köze van a világbajnok öttusázó Balczó Andrásnak vagy a jó öreg VIM súrolópornak a tanösvényhez.

Hasznos információk
  • Táv: 3,5 km
  • Időtartam: egy irányban tempótól függően 1-1,5 óra
  • Megközelítés: a Fenyőgyöngye parkolójától a kék jelzést követve, a tanösvény a zöld kereszt jelzés becsatlakozásánál indul
  • A tanösvény virtuálisan is bejárható: https://parkerdo.hu/guckler


Jane Goodall tanösvény

A főváros 2. kerületében, a Pesthidegkút határában található Vörös-kőváron járunk, itt alakították ki a neves főemlőskutatóról elnevezett tanösvényt. Egyébként nem vagyunk túl messze az előző tanösvénytől. A Virágos-nyeregtől 15-20 perc alatt el lehet érni a Vörös-kővár tetejét, ahol a Jane Goodall tanösvény utolsó állomása van. De aki szépen sorban, az elejétől kezdené a tanösvény bejárását, az Pesthidegkút szélén, a Hármashatár-hegyi repülőtér csücskében keresse az indítótáblát, itt.

És hogy miért éppen a világhírű főemlőskutató és természetvédő lett a tanösvény névadója?

Jane Goodall 2016-ban járt itt, amikor a Vörös-kővár leghíresebb és legtitokzatosabb lakóival, a kaszpi haragossiklókkal találkozott, egészen pontosan két rádiónyomkövetővel ellátott példányt ő engedhetett el. A fokozottan védett hüllő Magyarországon sajnos a kihalás szélén áll, ma már csak néhány helyen fordul elő. A tanösvény létrehozásával erre a fajra és a Vörös-kővár különleges élővilágára szerette volna felhívni a figyelmet a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, az MME Hüllő-és Kétéltűvédelmi Szakosztálya és a Jane Goodall Intézet.

A tanösvény jele egyébként Jane Goodall fejének sziluettje, ami elsőre furcsán hangzik, de abszolút felismerhető. Az egy kilométer hosszú tanösvény fél-egy óra alatt bejárható, attól függően, hogy felfelé vagy lefelé megyünk, és mennyi időt töltünk nézelődéssel. Én elég sokat töltöttem azzal, például azért mert – bár sajnos kaszpi haragossiklóval nem találkoztam – egy fiatal és elég haragos erdei siklóval igen, akit épp egy szarka szeretett volna ebédre megkaparintani.

Jöttömre a szarka elrepült, az erdei sikló azonban ahelyett, hogy gyorsan eliszkolt volna, továbbra is védekező üzemmódban maradt, csak most már engem akart elijeszteni. Végül aztán sikerült őt letessékelni az útról, ahol villámgyorsan el is tekergett a sűrű növényzetben. De gyíkokból is akad itt bőven, és persze a panorámába is bele lehet feledkezni. A táblákon megismerkedhettek a Vörös-kővár különleges élővilágával, amelyek közül néhány fajt látni is lehet a séta során. Ebben az időszakban például az enyves szegfű virágzik épp.

A tanösvényt bejárásnak van egy rendhagyó módja is, egy sétaszínházi előadás keretében, amelyen Jane Goodallt Bohoczki Sára színésznő játssza, aki egyébként nagyon hasonlít a fiatalkori Jane-re. A rendhagyó előadást Pelsőczy Réka rendezte, a következő előadás május 25-én lesz. Bővebb információt itt találtok, a mi előadásról szóló beszámolónkat pedig itt olvashatjátok el.

Hasznos információk
  • Táv: 1 km
  • Időtartam: 30-60 perc
  • Megközelítés: Az indítótábla Pesthidegkút utolsó házai után, a Hármashatár-hegyi repülőtér és a Vörös-kővár találkozásánál van, de ha az ellenkező irányból érkeztek, akkor a Vörös-kővár tetején keressétek a tanösvény utolsó tábláját, ahonnan fordított irányba járhatjátok be az útvonalat. Bár az útvonal elég jól van jelölve, érdemes azért egy digitális térképet is kinyitni, mert a sok kis ösvény olykor összezavarja az embert.
  • A tanösvényről bővebb infók: https://www.janegoodall.hu/programjaink/tanosveny


Vuk tanösvény

A Hármashatár-hegyi repülőtértől nem messze, a Nyéki-és a Kecske-hegy között kanyargó Vuk tanösvény már egy új generációs élmény, itt ugyanis nincsenek táblák az útvonalon, minden információt egy mobil applikációból kell megszereznünk. Ráadásul ez egy digitális kalandösvény, vagyis az út során különböző interaktív feladatok is várnak ránk.

Ahhoz, hogy végig tudjuk járni a Vuk tanösvényt, szükségünk lesz a Digitális Vándor elnevezésű alkalmazásra, amelyben már több mint 70 hazai tanösvény szerepel az ország különböző pontjairól. Érdemes indulás előtt letölteni a tanösvény útvonalát, hogy ha térerő el is megy útközben, mi ne vesszünk el.

A 2,5 km-es körtúra start- és a végpontja a 2. kerületi Görgényi út végén, a Macis játszótérnél van. Mivel én kezdő vagyok ebben a műfajban, így az elején próbáltam egy kézzel fogható startpontot, például egy indítótáblát keresni, de ilyen nincs, ahogy a tanösvénynek fákra felfestett jelzése sincs. Az útvonalat a tanösvény térképnézetében tudjuk követni, és itt jelzi az app, amikor egy újabb virtuális állomás közelébe érünk. Az útvonal egyébként a Macis játszótértől egy darabig a piros körút jelzést követi, majd jelöletlen utakon, az Oroszlán-sziklánál pedig egy darabon a kék jelzésen is halad.

A tanösvény 2020-ban Fekete István születésének 120. évfordulója alkalmából készült.

Fókuszában a bennünket körülvevő erdő és annak élővilága mellett Fekete István könyveinek állatfigurái állnak. Séta közben olvashatjuk az író műveinek rövid részleteit, azokhoz kapcsolódóan pedig játékos feladatokat kell megoldani. Például ki kell találni, hogy az adott név mögött milyen állat rejtőzik, egy másik állomáson kódfejtő játék vár ránk, de a virtuális valóságban átélhető élmények mellett az igazi valóságban is kell jeleket, tereptárgyakat keresni a közelünkben.

A tanösvényt kisiskolás kortól ajánlják, de a feladatok megoldásához azért olykor szülői segítség is szükséges. Én, bevallom, nem vagyok a digitális tanösvények rajongója, a természeti élményt számomra minden olyan pillanat csorbítja, leszámítva a fotózást, amikor a telefonomat kell használnom. De azt el tudom képzelni, hogy egy telefonra rákattant iskolást ki lehet ilyen típusú élményekkel csábítani a természetbe. Hisz itt végre nem az van, hogy „tedd el a telefont”, hanem végre elő kell azt venni, sőt anélkül lehetetlen bejárni ezt a tanösvényt.

Hasznos információk
  • Táv: 2,5 km
  • Időtartam: kb. 1,5 -2 óra
  • Megközelítés: a Görgényi út végén található Macis játszóteret keressük, itt van egy parkoló is
  • A Digitális Vándor applikációról itt tudhatsz meg többet: https://aofk.hu/digitalis-vandor/

A három tanösvényt egy 15-16 km-es túrára is felfűzhetjük, amelynek kiindulópontja a Fenyőgyöngye parkolójában, végpontja pedig a Macis játszótérnél van. A túra a tanösvények „érdeklődő” bejárásával kb. 5 óra alatt teljesíthető.



Cikkajánló