Az MME idén is meghirdeti fészekőrző akcióját a fokozottan védett parlagi sas költőállományának megóvására. A programba önkéntesek jelentkezését várják, akiknek az lesz a feladatuk, hogy megvédjék a sasokat az emberi zavarástól és az esetleges mérgezéstől, lelövéstől vagy fészekrablástól.
Az akció a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Hortobágyi, a Bükki és a Kőrös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság együttműködésével valósul meg a HELICON LIFE+ Projekt keretében. A sasfészekőrzésre a Jászság, a Borsodi-Mezőség és a Dévaványai-sík területén kerül sor.
A program célja a globálisan veszélyeztetett és hazánkban fokozottan védett parlagi sas költőállományának - amely egyben az európai uniós állomány kétharmada - megóvása a fészkelési időszakban jelentkező emberi zavarástól, esetleges bűncselekményektől (mérgezés, lelövés, fészekrablás). Amennyiben az önkéntes sasőrök bármilyen zavarást tapasztalnak, telefonon azonnal értesíteniük kell a védelmi program munkatársait, akik megteszik a szükséges intézkedéseket. Emellett a folyamatos megfigyelés fontos adatok összegyűjtését is lehetővé teszi a sasok életével kapcsolatban.
Ha kedvet kaptál, íme, néhány részlet.
- A fészekőrzést körülbelül 1 km-es távolságból végzik az önkéntesek, így nem zavarják a jelenlétükkel a sasokat, de értékelhető információkat tudnak gyűjteni azok viselkedéséről. A megfigyeléshez teleszkópot, távcsövet biztosítanak.
- Az őrzés legalább egy hétig tart, de lehet hosszabb időszakot is vállalni. Egy csapat minimum 2, maximum 4 főből áll.
- A megfigyelést hajnaltól estig kell végezni, legalább egy főnek mindig ügyeletben kell lennie.
- A tábor nomád jellegű, ugyanakkor minden helyszínen kicsit más és más adottságok vannak. Szállás katonai sátrakban, raklapra helyezett szivacsokon, kivéve Dévaványán, ahol épületben van az elhelyezés. Étkezési alapellátást biztosítanak.
- Az utazást a találkozási pontokig (vasútállomás, buszpályaudvar) egyénileg kell megoldani.
- Az őrzőkkel önkéntesi szerződést kötnek.
További információkért kattints ide.
Kapcsolódó cikkeink:
Értékes parlagi sasok pusztultak el
Negyven védett madarat tartottak egy zsúfolt kalitkában
Hétvégén kiderül, hány ragadozó madár telel nálunk