Az országos adatgyűjtést időről időre a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szervezi. Ez alkalommal a lakott területeken is leggyakoribb erdei fülesbaglyok fészkelőállományának felmérésében tudunk segíteni.
Elsőre azt gondolnánk, hogy az éjszakai életet folytató madarak rejtett költőhelyének megkeresése, megfigyelése igen nehézkes feladat, holott a fészkelő baglyok felmérése az egyike a létező legegyszerűbb madármegfigyelési, adatgyűjtési módszereknek. Ehhez ugyanis a madarakat nem is kell látni, elég csak hallani!
A felmérés lényege, hogy az esti szürkület óráitól alkalmanként füleljünk néhány percet a környezetünkben. Álljunk ki a kertbe, a teraszra, vagy figyeljünk a parkban tett esti séta során, és ezt egy-két alkalommal ismételjük meg egészen júniusig. Eközben pedig a fiókák jellegzetes, mással össze nem téveszthető hangját keressük. Ide kattintva meghallgathatod, milyen az erdeifülesbagoly-fiókák hangja.
Ha hallottuk, esetleg meg is pillantottuk a fiókákat vagy az etető szülőket, a letölthető elektronikus űrlap gyors és egyszerű, akár okostelefonon is elvégezhető kitöltésével tudunk adatainkkal hozzájárulni a faj országos elterjedési térképének pontosításához.
Az erdeifülesbagoly-fészkelőpárok márciustól júliusig tartó felméréséről az MME honlapján olvashatsz részletesen, ahol többek között azt is megtudhatod, hol számíthatsz erdei fülesbagolyra, hogyan lehet megtalálni a költőpárokat, mi történik a begyűjtött adatokkal, és azok miért fontosak.