Bizonyára a legtöbben nagyon meglepődnének, ha egy ekkora hüllővel találnák szembe magukat egy őszi délutánon, ráadásul a saját kertjükben. Az eset azonban minap valakivel tényleg megtörtént.
A Észak-Afrikában honos sarkantyús teknős (Centrochelys sulcata) természetesen nem a saját lábán érkezett hozzánk, valaki illegálisan tartotta azt. A teknős azonban egy nap gondolt egy nagyot, és elindult világgá. Szerencsére a megtaláló értesítette a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság illetékes természetvédelmi őrét, így az állat hamarosan egy megfelelő szaktudással rendelkező állatkertbe kerül majd. A teknősről készült videót itt nézhetitek meg.
A sarkantyús teknős Afrika legnagyobb szárazföldi teknősfaja, páncélhossza akár 83 cm is lehet, súlya pedig a 100 kg-ot is elérheti. A faj növényevő, emberekre nem jelent veszélyt, neki viszont egyáltalán nem jó, hogy valahol, valaki illegálisan tartotta.
A sarkantyús teknős ugyanis kizárólag CITES-engedéllyel és megfelelő szaktudással tartható. Ebben az állatban azonban nem volt chip, vagyis valaki feketén jutott hozzá.
Sajnos napjainkra az állatok, növények és a belőlük készült különféle termékek nemzetközi kereskedelme, olyan méreteket öltött, hogy éves világpiaci forgalma eléri a 160 milliárd amerikai dollárt és évente több százmillió egyedet érint. Sok élőlényt a természetes élőhelyükről gyűjtenek be, egyre több fajt sodorva ezzel a kihalás szélére. A veszélyeztetett vadon élő állat-és növényfajok kereskedelméről szóló CITES egyezmény célja, hogy segítse ezen fajok természetben élő állományainak megőrzését.
Nagyon fontos, hogy csak kellő körültekintéssel, megfelelő tájékozottsággal és felelősséggel vásároljunk magunknak házi kedvencet – hívja fel rá a figyelmet a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.