Ugyan tél van, és hideg, de ez egyáltalán nem zavar minden növényt. Míg a nagy őszi színpompa után a lombhullató fák ilyentájt már csupasz ágaikat nyújtogatják a kékesszürke ég felé, addig az örökzöldek ideje épp most jött el. Az adventi időszakhoz pedig több örökzöld növény is köthető. A fenyők mellett talán a magyal, a tiszafa és a fagyöngy az a három növény, amelyek először eszünkbe juttatják a közelgő ünnepeket. Ismerkedjünk meg velük közelebbről.
Mutatós ünnepi dekoráció – Magyal
Örökzöld bokor, amely kis méretű, piros termésével, fénylő, zöld leveleivel igazi ünnepi hangulatot tud varázsolni. Különleges jelentéssel bírt már az ókorban is, a rómaiak szerint az erdő istenének, Silvanusnak volt a szent fája. A keresztény mondák szerint a magyal Krisztus töviskoszorúját jelképezi. Az örökzöld levelek az örök életet szimbolizálják, míg a piros bogyók Jézus vérére utalnak. Zöld-piros színkombinációjával tökéletes decemberi, adventi dekoráció.
Varázslatos matuzsálem – Tiszafa
A tiszafenyőnek is nevezett, tűlevelű fa legendásan lassan növekedik, és matuzsálemi kort is megélhet. A több száz éves példányok nem ritkaságok. Különlegessége, hogy majdnem minden része mérgező, kivéve a piros magköpenye. A tiszafa szimbolikája kettős, nemcsak a halálra emlékeztet, mivel örökzöld, hanem kivételesen hosszú élete által az „örök életet” is jelképezi.
Nem véletlen, hogy a világ legismertebb varázslótörténetében tiszafából készült a pálcája az egyik legnagyobb hatalmú varázslónak, Voldemortnak,
aki élet-halál urává vált a segítségével. Noha vadon egyre ritkábban fordul elő, kertészeti változatait gyakran ültetik sövénynek.
Fagyöngy alatt csattannak a csókok
A fehér fagyöngy lombhullatás után válik láthatóvá a fák csupasz koronájában. Félélősködő, ugyanakkor gyógyító hatású növény. Hatóanyagait kis mennyiségben a gyógyászatban is használják, vérnyomásproblémák, érelmeszesedés vagy szívritmuszavarok esetén, illetve az immunrendszer támogatására. Fehér, opálos álbogyóit decemberre érleli meg. A fagyöngyöt már a régiek is varázsnövényként tartották számon, például úgy hitték, hogy az ajtóra akasztott fagyöngy elűzi a gonosz szellemeket, és megvéd a villámcsapástól. Angolszász országokban egy kedves népszokásnak köszönhetően karácsony táján szigorúan fagyöngy alatt csattannak a csókok, mivel a legenda szerint az, aki fehér fagyöngy alatt ad csókot kedvesének, annak szerelme örökké fog tartani. Emellett a szeretet és a barátság szimbólumaként áthatja a karácsony ünnepét és az azt kísérő adventi díszeket is.