A délvidéki földikutya fura jószág. Szélsőségesen talajlakó életmódót folytat, de nem kutya, hanem rágcsáló, és nagyon ritkán látható élőben. Ránézésre olyan, mint egy beazonosíthatatlan szőrhenger szem és fül nélkül, hatalmas rózsaszín orral és metszőfogakkal, aki valamilyen ismeretelen okból a Föld nevű bolygót választotta lakhelyéül. Iszonyatosan aranyos, és most az élőhelyeiért küzdenek itthon a természetvédők.
Az MME 2015 decemberében kezdeményezte a Baja határában található 130 hektáros, egykor katonai gyakorlótérként használt terület országos jelentőségű védett természeti területté nyilvánítását. Erre azért van szükség, mert hazánk legveszélyeztetettebb gerinces állatának, a délvidéki földikutyának itt él a legnagyobb ismert populációja, és egyben az egyetlen, amely aktív természetvédelmi beavatkozás nélkül is életképes lehet.
Az állomány jelentősége felbecsülhetetlen, megőrzése elengedhetetlen ahhoz, hogy szavatolni tudjuk egy olyan faj fennmaradását, amely közel 2 millió éve alakult ki, és mindkét számottevő populációja Magyarország területén él. A szakemberek megítélése szerint a faj fokozottan védett státusza nem biztosíthatja a hosszú távú megőrzés lehetőségét az élőhely megfelelő szintű területi védettsége nélkül.
Ha bővebben érdekel a rejtélyes talajlakó élete, olvasd el a Turista Magazin 2016 februári számában a Zöldhullámot!
Láttál már délvidéki földikutyát? Vigyázat, magas cukiságfaktor!
Kapcsolódó cikkeink:
Föld alatti ritkaság - a földikutya