Több mint 50 éve költött utoljára hazánkban, most újból felbukkant

Magyarországon rendkívül ritkán látható madárfajt, rezneket figyeltek meg Kardoskúton, a Fehér-tó térségében. Annyira nem gyakori a megjelenése, hogy 1973 óta ez a kilencedik észlelése itthon.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Balázs Zoltán / Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság
Forrás:
Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság
2024. november 25.

Magyarországon rendkívül ritkán látható madárfajt, rezneket figyeltek meg Kardoskúton, a Fehér-tó térségében. Annyira nem gyakori a megjelenése, hogy 1973 óta ez a kilencedik észlelése itthon.

„Ritka, mint a reznek” – tartja a közmondás, és tényleg igazi különlegesség a megjelenése. A reznek a túzok kis termetű, nagyjából fácánméretű rokona, amely valamikor Magyarországon is költött.

Utolsó költését 1973-ban Kardoskúton, a Fehér-tó térségében regisztrálták.

Azóta csak rendkívül ritka kóborlóként jelenik meg, a mostani a kilencedik megfigyelés az országban – olvasható a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság oldalán.

Az Ibériai-félszigeten, Franciaország délnyugati részén, Szardínián, Észak-Afrika egyes területein és Ázsia sztyeppterületein él. A túzokhoz hasonlóan nagyon rejtőzködő állat.

Tollazatának köszönhetően még a túzoknál is jobban beleolvad a környezetébe.

A kakasoknak dürgési időszakban fekete nyaksávjuk van, de dürgési viselkedésük különbözik a túzokokétól.

A megfigyelt madár november 14-én tűnt fel a Fehér-tótól délnyugatra fekvő barackosi területen, ahol szürke marhák által legeltetett gyepen mozgott. Miután mintegy 60–80 méterre megközelítették, felröppent, és egy közeli lucernatáblában landolt, ahol folytatta táplálkozását. Ivarát nem sikerült megállapítaniuk a szakembereknek, színezete alapján azonban kizárható, hogy öreg hím lett volna, valószínűleg tojó, vagy fiatal madár volt.

A faj európai állománya az élőhelyek beszűkülése miatt csökkenő tendenciát mutat. Az elmúlt 25 évben a spanyol, a portugál és a francia állomány a felére csökkent, ezért a faj felkerült az európai vörös listára. Magyarországon is fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 000 Ft.

Cikkajánló