Korán visszatértek telelőhelyükről a gulipánok, amelyek nagy csapatban már a Bihari-sík vizes élőhelyein táplálkoznak, de költésbe majd csak áprilisban kezdenek.
A gulipánok vonulók, a telet a mediterrán térségben és Afrikában töltik. Ősszel sokáig kitartanak, tavasszal pedig korán visszaérkeznek hozzánk. Mi november elején, a Turista Magazin ökotúra rovatának készítésekor még a szegedi Fehér-tónál láttunk egy nagy csapatot, és most március elején már újra itt vannak, ahogy azt a Bihari-síkon látható madarak is mutatják, amelyekről a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság bejegyzésében olvashatunk.
A gulipánok a Bihari-síkon, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság által fenntartott vizes élőhelyeken az elmúlt években sikeresen költöttek, remélhetőleg, idén is hasonló lesz a helyzet.
A gulipánok laza telepekben, Eurázsiában és Észak-Afrikában, a tengerpartok és a sós tavak mentén költenek. Esetükben a fészek tulajdonképpen csak egy mélyedés, amit leginkább a vízközeli, alacsony növényborítottságú területek szigetszerű kiemelkedésin alakítanak ki. A gulipán jellegzetes, felfelé hajló csőre speciális táplálkozásmódjához idomult, amely során a víz színén oldalirányú kaszáló mozdulatokat végez, eközben apró rovarokat, rákokat szűr ki a sekély vízből.
A gulipán fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 000 Ft.
A gulipán fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 000 Ft.