Az árhullám levonulása után mindenhol hozzákezdtek már a takarításnak, fertőtlenítésnek. Több Duna-menti településen ivóvíz-ellátási gondok is felléptek az árvíz miatt. Bontják az ideiglenes védműveket is. De vajon mi lesz a rengeteg homokzsákkal?
A Duna mentén 31 vízbázis van számos kúttal, amelyekből napi vízmintavétel történik, ezeket laboratóriumi vizsgálat alá vetik. A Dömös, Pilismarót és Dobogókő településeket ellátó Dömösi gépház hálózatra bocsátott vizében bakteriológiai probléma lépett fel, melynek koncentrációja meghaladja a határértéket – olvasható a DMRV Duna menti Regionális Vízmű Zrt. közösségi oldalán.
A települések több pontján is kihelyeztek lajtoskocsikat is. Ezt az állapotot legalább két negatív eredmény megszületéséig fenntartják.
Emiatt Dömös, Pilismarót és Dobogókő településeken a hálózati ivóvíz közvetlen emberi fogyasztásra (ivásra, főzésre) jelenleg kizárólag forralást követően alkalmas.
A lajtoskocsikat a következő helyszíneken lehet megtalálni:
- Dobogókő buszforduló,
- Dömös, Községháza előtti parkoló,
- Pilismarót, Dózsa György utcai parkoló.
- Pilismarót, Bajcsy-Zsilinszky utca vége, az árvízi védekezésben résztvevők sátortábora előtt.
- Dömös, Joe kocsma parkoló
- Pilismarót, Pilisi Parkerdő székház, Ady E. utca.
Dunabogdányban és Visegrád-Szentgyörgypusztán a vízbázisból algák elszaporodását mutatták ki, ami szintén szennyeződésre utalhat.
Itt hasonló intézkedéseket hoztak, de itt a vezetékes víz sem ivásra, sem főzésre nem alkalmas, még forralás után sem, az ivóvizet ideiglenesen lajtoskocsikból biztosítják. A Fővárosi Vízművel arról tájékoztatott, hogy megkezdték a hálózat öblítését, ami azt jelenti, hogy rövidesen ismét lehet majd fogyasztani a dunabogdányi vezetékes vizet. „Egyelőre – a hálózatöblítés befejezéséig – még nem ajánljuk, de higiéniai célokra (fürdés, mosogatás, takarítás, wc-öblítés, locsolás) korlátozás nélkül használható” – írják posztjukban.
A lajtoskocsikat itt lehet megtalálni:
- Szentgyörgypuszta, Mogyoróhegy-Somfa u. sarok 08.00-09:00-ig
- Kossuth Lajos utca, a Faparázs vendéglőnél 09:15-10:15-ig
- Kossuth Lajos utca, a Focipálya magasságában 10:30-11:30-ig
Müller Cecília Országos Tisztifőorvos felhívta a figyelmet arra, hogy a fertőzésveszély jellemzően az ár levonulása után jelentkezik, ezért fontos az elöntött utak megtisztítása, ingatlanok fertőtlenítése, párátlanítása, mert a megjelenő gombák allergizálhatnak is.
Arra kért mindenkit, hogy a még lezárt területekre csak az illetékes szakemberek menjenek be, a visszamaradt pocsolyákkal pedig senki ne érintkezzen, illetve újra fokozottan fontos a kézfertőtlenítés.
Az árvíz elleni védekezés során több százezer homokzsákot töltöttek meg a Duna mentén, hogy mi lesz ezeknek a zsákoknak a sorsa, az sokakat érdekel.
A Fővárosi Vízművek közösségi oldalán írt arról, hogy mi lesz az általuk megtöltött zsákokkal. „Az áradó Duna sok szennyeződést visz magával, összeszedi a szemetet, kimossa a szennyvízgyűjtőket. Az áradó folyó vizével érintkező zsákok veszélyes hulladéknak számítanak, ezért azokat égetőművekben elégetik, a bennük lévő homokot azonban építkezéseken még fel lehet használni – írják.