Az elmúlt évekhez képest szokatlanul nagy fenyőrigócsapatokat figyeltek meg a Körös–Maros Nemzeti Park tájain, melyek legfőképp a legelőkön, a kaszálókon és a bokros területeken bandáznak.
Bár a Dél-Alföldön nem költenek a fenyőrigók, a hideg hónapokban azért szép számmal képviseltetik magukat errefelé. Az utóbbi napokban pedig a korábbinál jóval több helyen és jóval népesebb csapatok bukkantak fel. Valószínűleg a február közepi hidegfront hatására mozdultak délebbre az északabbi tájakon telelő példányok – számol be a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság a honlapján.
És nemcsak a Körös–Maros Nemzeti Park területén, hanem a Kiskunsági Nemzeti Parkban is sok fenyőrigóval találkozhatunk, ezt a csapatot a Turista Magazin fotósa a bugaci pusztán kapta lencsevégre
Mint írják, a „Kis-Sárrét részterületén – ahol amúgy is jelentős a telelőállomány – szinte mindegyik pusztafolton megjelentek az egyre újabb, több százas fenyőrigócsapatok. A vizenyős kaszálókon, legelőkön és a kökénybokrok környékén is rájuk bukkanhatunk.”
A csomorkányi részterületen is megszaporodtak, 230–250 példányos csapatokat is megfigyeltek, de a Fehér-tó környékén, a pusztában szétszóródva szintén több százan mozognak. A Csanádi-pusztákat, Királyhegyes és Makó-Rákos körzetét is megszállták, a több százas, hangoskodó fenyőrigócsapatok fantasztikus látványt nyújtanak. Néha a gyepeken időznek, máskor a kökény- vagy galagonyabokrokon csemegéznek.
Fenyőrigó (Turdus pilaris)
A fenyőrigó méretre a fekete rigóhoz hasonló, a tollazata azonban más: szürke, gesztenyebarna, pettyezett. A téli időszakban különféle bogyókkal táplálkozik. Étlapján a gyommagvak, a kökény bogyója, az ezüstfa, az ostorfa és a csipkebogyó egyaránt szerepel.
A faj Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25 000 Ft egyedenként.
Forrás: kmnp.hu