Tudod, hol található Magyarország egyetlen diadalíve?

A helyiek által Kőkapu néven is emlegetett építmény 20 méter magas, szélessége 12, vastagsága pedig 4 méter. Még Mária Terézia is elámult rajta. Vajon melyik magyar településen magasodik?

Szerző:
Turista Magazin
2024. június 8.

A helyiek által Kőkapu néven is emlegetett építmény 20 méter magas, szélessége 12, vastagsága pedig 4 méter. Még Mária Terézia is elámult rajta. Vajon melyik magyar településen magasodik?

Vác büszkélkedhet az ország egyetlen diadalívével, amelyet a helyiek csak úgy neveznek, Kőkapu. A klasszicizáló késő barokk építményt Migazzi Kristóf Antal püspök Mária Terézia látogatására emeltette 1764-ben, Canevale Isidore tervei szerint.

A főpárkány feletti attika város felőli oldalán balról József és Lipót, jobbról Ferdinánd és Miksa főhercegek domborművű képmásai láthatók, közöttük a latin Aeternae Domui (jelentése: „Az örök háznak”) felirat olvasható. Az északi oldalt Mária Terézia és Lotharingiai Ferenc fejdomborművei díszítik.

A diadalívet a Bécsi kaputól nem messze állították fel, a város akkori határában, ma a Köztársaság út 69. alatt találjuk.

A szóbeszéd szerint, mikor az uralkodónő a városba érkezett, és megtudta, hogy az építmény mindössze 5 hónap (egyes források szerint 2 hét!) alatt készült el, nem mert alatta áthajtani.

Aggódott, hogy ráomlik a sietősen felhúzott diadalív, ezért inkább kiszállt a hintóból, és kíséretével gyalog elsétált mellette. Ezt a megmosolyogni való jelenetet idézi a kapu tövében elhelyezett aprócska, Mária Terézia eksztázisa című Kolodko-szobor.

Mikor pár nap múlva visszament a császárné, és látta, hogy még mindig áll a diadalív, akkor átmerészkedett alatta. Egy másik városi legenda szerint viszont sohasem haladt át alatta, mivel egy jóslat szerint, ha ezt megteszi, azonnal összedől az építmény.

A diadalívnek még két további legendás történést tulajdonítanak: egy évvel a felállítása után, azon a napon, amikor Ferenc császár Innsbruckban meghalt, a diadalív falába épített medalionját egy villám, a „mennykő” leütötte. Ugyanaznap Bécsben, a Szent István-templomban miséző Migazzi bíboros fejére ráesett az oltár nagy feszülete.



Cikkajánló