Aki rendszeresen járja a természetet, és kicsit is ismeri a növényeket, az tudja, bármerre is induljon az ember, előbb-utóbb belefut inváziós fajokba. Az idegenhonos állat-és növényfajok egyre nagyobb területeket hódítanak meg, és világszerte komoly erőfeszítések folynak azért, hogy megállítsák terjedésüket.
Hazánk természetes és természetközeli élőhelyeinek ma már több mint felét veszélyeztetik az inváziós fajok, vagy másnéven özönnövények. Azokon a területeken, ahol ezek a növényfajok megjelennek, csökken a biodiverzitás, a fajban gazdag, természetközeli élőhelyeket felváltják az egy vagy néhány faj által uralt homogén állományok.
Akác
Az inváziós növények nemcsak a természetre gyakorolnak negatív hatást, de humánegészségügyi problémákat is okoznak, gondoljunk csak például a parlagfűre, és gazdasági szempontból is komoly érvágást jelentenek. Az Európai Unió kasszájából a védekezésre, megelőzésre fordított összegek évente milliárdos nagyságrendű kiadást jelentenek.
2016-ban Kézdy Pál és munkatársai egy kérdőíves felmérés során megkérdezték a hazai nemzetipark-igazgatóságok dolgozóit a Magyarország védett és NATURA 2000-es területein jelen levő inváziós fajokról. A felmérés alapján a megkérdezettek által legveszélyesebbnek tartott özönnövények TOP 10-e a következő volt:
fehér akác, selyemkóró, mirigyes bálványfa, keskenylevelű ezüstfa, magas aranyvessző, gyalogakác, zöld juhar, kanadai aranyvessző, amerikai kőris és a nyugati ostorfa.
(Forrás: Természetvédelmi Közlemények, 2018.)
Selyemkóró
Magyarországon eddig több mint 800 idegenhonos növényfaj ismert, ezeknek azonban nem mindegyike lesz özönnövény. De mitől lesz az egyik növényből inváziós faj, a másikból meg nem? Milyen szuperképességek kellenek ahhoz, hogy egy messziről jött növény nemcsak, hogy megvesse itt a lábát, de hatalmas területeket el is foglalhasson? Sok más mellett ez is kiderül a Turista Magazin július-augusztusi összevont nyári számában, amelyben Amikor a dísznövény kisétál a kertkapun címmel olvashattok cikket a hazai inváziós növényekről.
A Turista Magazin összevont nyári számát megvásárolhatod az újságárusoknál, vagy a Turistashop-ban.