Tudod, melyik hazánk legmélyebb pontja?

A válasz nem is annyira egyszerű, ugyanis beszélhetünk természetes vagy mesterséges pontról, utóbbiról pedig ma is megoszlanak a vélemények.

Szöveg:
Fotó:
Adobe Stock (kiemelt kép)
2024. október 8.

A válasz nem is annyira egyszerű, ugyanis beszélhetünk természetes vagy mesterséges pontról, utóbbiról pedig ma is megoszlanak a vélemények.

Gondolhatnánk, hogy Magyarország jelenleg ismert legmélyebb barlangja egyben hazánk legmélyebb természetes pontja is, de a helyzet az, hogy a bükki Nagy-fennsíkon 739 méteres tengerszint feletti magasságban nyíló Bányász-barlang a 303 méteres függőleges kiterjedésével meg sem közelíti a dobogót.

Az ország legmélyebb pontja ugyanis a tengerszint feletti 75,8 méter, amit 2007-ben korszerű műholdas eszközökkel a Szegedhez tartozó Gyálaréten, annak is a Lúdvár nevű határában állapítottak meg.

A hetvenes években ugyanezt a mélységet mérték a közeli Tiszaszigetnél, de arról a pontról kiderült, hogy valójában 76,7 méteren fekszik.

A hazai rekordmélység, ahol ember járt
Talán nem meglepő, hogy a legmélyebb hazai pont a bányászatnak köszönhetően jött létre. Ezzel kapcsolatban több információra is bukkanhatunk a neten, aminek elsődleges oka, hogy a hidegháborús időszak bányászati adatai – bár jelentős enyhítéssel – egészen a rendszerváltásig titkosak voltak. Azóta tudjuk, hogy az uránérc kitermelése 1957-ben kezdődött meg a Mecsekben, Kővágószőlős határában, idővel pedig öt bányaüzem működött a térségben.

Az Index cikke szerint 1975-ben az V. számú bányaüzem aknáiban a tengerszint alatti 1150 méteren folyt a rekord mélységű munka, egy másik forrás azonban arról számol be, hogy 1983-ban még ennél is mélyebbre jutottak a bányászok.

A mecseki V. üzemben létesítették Magyarországon az ember által bejárható legmélyebbre hatoló vakaknát, ami 1300 méter mélységig hatolt a föld mélyére. A hőmérséklet itt már elérte a +53 Celsius fokot, ezért megépítéséhez speciális felszerelésekre és klimatizálási megoldásokra volt szükség.

A legmélyebb mesterséges pont
A fentiek után érdemes megemlíteni egy másik hazai rekordot. A Makói-árok szénhidrogénkincsének feltérképezése során 2004-ben kutafúrásokat végeztek. A jelen állapot szerint a Makó M–7 kút számít Magyarország legmélyebb fúrásának, 6085 méteres talpmélységgel.

Plusz infó, hogy a Csongrád-Csanád vármegyében található fúrástól nem mesze fekszik a pont névadója, Makó, ami 81–82 méter fekvő tengerszint feletti magasságával az ország legalacsonyabb fekvésű városa.

Cikkajánló