Az izlandi Geldingadalir vulkán kitörése miatt mi is igyekszünk felhívni a figyelmet hazánk bazalt csodáira. Az 520-570 méteres tengerszint feletti magasságban található Medves-fennsík pedig igazán különleges túraterep, s korántsem csak tekintélyes mérete miatt!
A 12,8 négyzetkilométer nagyságú Medves-fennsík a határon átnyúló, geológiai látványosságokban bővelkedő Nógrád-Gömöri bazaltvidék legnagyobb területű bazaltkibukkanása. A fennsík nagyrészt Magyarországon (egész pontosan 7,8 négyzetkilométer esik magyar területre), kisebb részt Szlovákiában található.
A Salgó és a Karancs a Medves-fennsíkról
Az egykori vulkáni működés legjelentősebb központja a mai Medves-magosa volt, amely 671 méteres magasságával a fennsík legmagasabb pontja. Egykoron hasonló vulkáni tevékenység zajlott itt, mint amit élőben nyomon követhetünk jelenleg az izlandi vulkánnál: a mélységi bazalt kevésbé viszkózus, jobban folyik, mint a savanyúbb kőzetek, ezért a kifolyt anyag szétterül. A tekintélyes méretű és magasságú fennsíkot több lávaár hozta létre, a vulkáni takaró vastagsága 11-107 méter között változik.
A ma elhagyatott réteken sétálva nehéz elgondolni, hogy a fennsík szélén, különösen annak nyugati oldalán bányák sokasága ontotta magából a macskakövet, s kalapácsok ezreinek csattogását a kisvasút és a sikló zakatolása törte csak meg. A korábbi barnaszén bányászatot követően a Medves-fennsík az 1800-as évek második felében, a nagy vasút- és közútépítések korában került a figyelem középpontjába ismét, hiszen a kitűnően hasítható, egyenletes kopású, ugyanakkor nagy szilárdságú bazalt macskakő és zúzott kő formájában valósággal berobbant az akkori építőiparba.
A Medves-fennsík keresztezése
Volt idő, amikor Eresztvény körül tíz bánya is működött egyszerre! Ezek közül öt bányát érint a Novohrad–Nógrád Geopark által létrehozott Eresztvényi Bányák tanösvény, ahol nemcsak az Európai léptékben is egyedülálló helyszínnel és a tájat uraló különleges kőzettel ismerkedhetünk meg, hanem az egykori ritzerek (kőfaragók) különleges, kopácsolástól hangos életét is feleleveníthetjük. A hat megállót érintő tanösvény a beszédes nevű Eresztvényből, a Medves-fennsík kapujától, a Novohrad-Nógrád Geopark hangulatos látogatóközpontjától indul.
A határon átnyúló geoparkban több, mint száz, önállónak tekinthető bazaltkúpot, bazalttakarót, hasadék- és kürtőkitöltést találunk. A legtöbbjük kiváló és - amint látjuk - valóban különleges túracélpont, ahol nem mellesleg földtani ismereteinket is pallérozhatjuk!