Tudtad, hogy Királyrét egykori birtokosát lelőtte a szeretője?

A svájci attasé személyéhez számos királyréti fejlesztés kapcsolódik, egyebek mellett a nevét is neki köszönheti a népszerű kirándulóközpont.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Dömsödi Áron / MTSZ (Kiemelt kép)
2024. július 4.

A svájci attasé személyéhez számos királyréti fejlesztés kapcsolódik, egyebek mellett a nevét is neki köszönheti a népszerű kirándulóközpont.

1924-et írunk, amikor Hoffer Kúnó (más írásmódok szerint Hoffer vagy Hofer Kunó) svájci diplomata megvásárolja az azt megelőzően többször gazdát cserélt, négyezer hektáros területet. A helyszínen nagy léptékű fejlesztéseket hajt végre: a vadászkastély mellett tavat és angolparkot alakít ki, pálmaházat, kápolnát építtet, utóbbiban tartják az egyik fia esküvőjét. Az Inóci kőbánya és a pap-hegyi kőzúzda között sodronypályát hoz létre.

Ekkor Jánospusztának nevezték a területet, de nem volt jó híre, így Kúnó jó üzleti érzékkel Királyrétre változtatta a nevét 1926-ban. A név arra utal, hogy a térség egykor az uralkodók kedvenc vadászbirtoka volt. Vadászni egyébként Kúnó is szeretett, vadászmestert is tartott. A Magas-Taxi vadászházhoz, illetve Kóspallagon keresztül Márianosztrára építtetett egy úgynevezett grófi utat, hogy könnyebben tudjon közlekedni a területen.

Kúnó felesége gróf Dezsewffy Ilona volt, de szeretőt is tartott, és ennek köszönhette végül a vesztét. A Pesti Hirlap 1931. január 13-ai száma arról számolt be, hogy az első pletykák szerint a diplomata egy St. moritzi szállodában lelőtt egy ismeretlen nőt, majd magát is főbe lőtte, később azonban kiderült, hogy épp ellenkezőleg: az angol hölgy végzett Kúnóval, négy lövéssel. Tettének indítékát nem árulta el, ám a cikk címe alapján „reménytelen szerelem adta a gyilkos fegyvert az asszony (Mrs. Reginald Boulter) kezébe”.

Hogy mi lett népszerű kirándulóparadicsomunk, Királyrét sorsa ezután, az ebből a cikkből kiderül.

Cikkajánló