Mesterségesen biztosított szurdokaink középhegységeinkben találhatók. Éppen ezért a 300 méteres tengerszint feletti magasságot éppen csak elérő, szelíd dombok között megbújó, vaslétrákkal biztosított Kőszikla-szurdok mindenképpen váratlan meglepetés.
A Nagybakónak melletti Kőszikla-szurdok titka a térség földtani múltjában és földrajzi elhelyezkedésében keresendő. A Zalai-dombság felszínének nagy részét laza üledékek borítják, amelybe az országos átlagnál nagyobb mennyiségű csapadék mély vízmosásokat hozott létre. A környező tájat ezért a viszonylagosan mély völgyek sűrű hálózata jellemzi, amelyekben a relatív szintkülönbség néhol valóban középhegységeinket idézi. Ezen völgyek közül minden bizonnyal a rövid, mindössze pár száz méter hosszú Kőszikla-szurdok a leglátványosabb, amely azonban mindenképpen több egy vízmosásánál: az alján ma is csörgedező - időszakos - vízfolyás a terület emelkedésével azonos ütemben véste be látványos szurdokát ebbe a laza üledékbe.
A vadregényes Kőszikla-szurdok
A helyiek által csak „Kicikla” névvel illetett keskeny szurdok Zala megye egyedülálló látványossága, amely nem mellesleg mikroklímájának köszönhetően egyedi és védett növényzetnek nyújt otthont. A kifejezetten szűk, nehezen járható, néhol kitett helyeken vezető ösvény a szurdok végén látványos homokkő falakba ütközik. Itt találjuk a nevezetes vaslétrákat, amelyek segítségével a nem tériszonyosok ki is tudnak kapaszkodni a szurdokból. Vigyázat, esős időben, illetve hóban veszélyes kaland lehet a szurdok felkeresése!
A cikk először 2021 áprilisában jelent meg.