Tudtad, hol található hazánk legnagyobb opálja?

Több mint három mázsát nyom a kőbányából előkerült óriásásvány, amit ma egy várban láthatunk kiállítva. Mérete mellett eszmei értéke is jelentős.

Szerző:
Turista Magazin
2025. április 24.

Több mint három mázsát nyom a kőbányából előkerült óriásásvány, amit ma egy várban láthatunk kiállítva. Mérete mellett eszmei értéke is jelentős.

A 2006-ban talált rekordméretű opál 90 x 55 x 50 cm, súlyát 3-4 mázsa közé becsülik. A féldrágakőnek számító ásvány a Hátsó-Tarnóca-pataki andezitkőfejtőben rutinrobbantás során került elő Kisnána határában. Különlegességét hatalmas mérete adja, az opál ugyanis általában kis, néhány centis formákban fordul elő a vulkáni kőzetekben.

A rekordméretű opáltömböt először a budapesti Természettudományi Múzeumban állították ki, majd visszakerült a Mátraaljára, ahol a kisnánai vár kőtárában lehet megtekinteni.

A kisnánai óriásásvány közönséges opál, nem nemesopál. Utóbbi az ékszerekben használt drágakőváltozat. Azonban a közönséges opál szépen színezett és csiszolt darabjait is használják ékszerekhez. A közönséges opál sárga, zöldesbarna, zöldessárga, foltosan-sávosan színezett, a színezés eloszlása néha az opálosodott fák erezetére emlékeztet. Annak idején a szenzációs leletről az első információk még faopálként számoltak be, de azóta a szakértők pontosan tisztázták a 15 millió éves kőzet típusát.

Az opál

Kémiai összetétel szempontjából egy szilikátról, pontosabban megszilárdult kovasavgélről beszélünk, mely egykori gélállapotának köszönhetően könnyen szivárgott be az anyakőzetek repedéseibe, kisebb üregeibe. Ebből a tulajdonságából következik, hogy nem alakult ki benne kristályos szerkezet, és víztartalma is viszonylag magas lehet, akár a 30%-ot is elérheti. A megszilárdulás, illetve egykori mozgása során különböző anyagok, ásványok kerülhettek a gélbe, melyek a megszilárdult változatban dendritekként (zárványok) jelennek meg, melyek különböző színűre festetik az eredetileg mattfehér ásványt.

A kisnánai várban a kiállított opálon kívül még sok minden mást is láthatunk. A történelmi falak rendezvényeknek adnak otthont, a vártoronyból lenyűgöző kilátás tárul elénk a környékre, 3D-s vetítés mutatja be az erősség különböző korszakait, a tájház pedig betekintést enged a múlt lakótereibe.

Nyitvatartás:

  • márciusban: szerdától vasárnapig 10:00-16:00
  • áprilisban és májusban: szerdától vasárnapig 10:00-17:00
  • júniustól augusztusig: szerdától vasárnapig 10:00-18:00
  • szeptemberben és októberben: szerdától vasárnapig 10:00-17:00
  • novemberben és decemberben: szerdától vasárnapig 10:00-16:00
  • januárt és február hónapban: ZÁRVA

Jegyárak:

  • felnőtt: 2500 Ft
  • kedvezményes (gyermek, diák, nyugdíjas, csoportos - 10 fő felett): 1500 Ft
  • családi belépő: 5000 Ft/család
Cikkajánló